Přeskočit na obsah

Konference DIGIMEDIA 2023 s partnerstvím MPO, které podpoří pokračování DVB-T2 po roce 2030

  • od
Logo DIGIMEDIA 2023
14Čvn2023
14Čvn2023

Praha

Jasnou podporu zachování terestrického televizního vysílání v České republice i po roce 2030 vysloví na odborné konferenci DIGIMEDIA 2023 v úterý 14. června 2023 ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Stávající televizní frekvence v pásmech 500 a 600 MHz mají garanci využití pro televizní vysílání pouze do roku 2030 a o jejich dalším osudu bude jednat letošní Světová radiokomunikační konference WRC-23, která se uskuteční v listopadu a prosinci ve Spojených arabských emirátech.

AČRA MKMPO již dříve deklarovalo zájem o zachování jediného bezplatného způsobu příjmu televizního vysílání v České republice. Náměstek ministra pro digitalizaci Petr Očko na akci DIGIMEDIA 2023 seznámí účastníky s přípravami oficiálního stanoviska České republiky, resp. jednotného stanoviska Evropské unie, s nímž pojedou zástupci ČR na konferenci WRC-23. Zájem o frekvenční pásma 500 a 600 MHz projevují mobilní operátoři, kteří by je chtěli využít pro výstavbu sítí nové generace 5G a 6G. Proti jsou provozovatelé sítí pro terestrické televizní vysílání i provozovatelé televizních stanic.

Stávající kmitočtové příděly pro sítě určené terestrickému televiznímu vysílání mají platnost pouze do roku 2030 a operátoři těchto sítí uzavírají smlouvy se svými klienty také do tohoto data. Pokud by terestrická televize musela ukončit vysílání, diváci by si za možnost příjmu televize museli platit formou kabelové, satelitní nebo IP televize. Vedle koncesionářského poplatku České televizi by tak museli hradit ještě měsíční poplatky poskytovateli placené služby (programy ČT lze bez dalších měsíčních poplatků přijímat už jen formou speciální ČT karty pro satelitní vysílání, ostatní programy komerčních televizí jsou ale na satelitu zakódované a jejich příjem je zpoplatněn).

MPO je jedním z partnerů letošního 18. ročníku konference DIGIMEDIA 2023. Tradiční akci zaměřenou na televizní a rozhlasové vysílání, online videoslužby a digitální rozhlas, zaštítilo také ministerstvo kultury, Český telekomunikační úřad a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. DIGIMEDIA 2018 se uskuteční 14. června od 9:00 hod. v Kongresovém sálu České televize v Praze na Kavčích horách. Organizátorem akce je Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace. Na konferenci již potvrdili účast ředitelé všech tří největších televizních skupin v České republice, Petr Dvořák za ČT, Daniel Grunt za TV Nova a Marek Singer za FTV Prima. Podrobnosti o programu a registrační formulář naleznete ZDE.

Napsat komentář