Přeskočit na obsah

Konference Přátelské město 2019

  • od

Organizátoři konference Přátelské město zveřejnili program letošního ročníku. Chtějí tak navázat na loňskou podnětnou diskusi a dále rozpracovávat vizi přátelského města. Činí tak ve svém úvodu na příkladu náměstí, které je symbolem řady obecných problémů i možným vzorem řešení pro další centrální místa. „Laboratoř Václavák“ bude diskutována rok poté. Reflexi diskuse na konferenci Přátelské město 2018 a analýzu toho, jaké změny nastaly od minulého ročníku konference a co se (ne)podařilo, odprezentují Jan Adámek (předseda Sdružení Nového Města pražského) a Pavel Čižinský (starosta Prahy 1). Na ně naváže Luděk Sýkora z Centra pro výzkum měst a regionů Univerzity Karlovy, který představí „srdcový“ koncept pro oživení centra Prahy a dalších našich měst.

blue eventsDalší část konference bude věnována ryze praktickým příkladům aktivit, které výrazně oživily centrum Prahy a dalších měst a dodaly jim energii a impuls k dalšímu rozvoji. Přehled různých více či méně úspěšně  „tepajících srdíček“ v Praze a Brně poskytnou ve společném vystoupení Rozálie Kašparová z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Barbora Podhrázská z Magistrátu města Brna. Následovat budou 2 vysoce inspirativní příklady z blízkého zahraničí. Vídeňskou Mariahilferstrasse jako příklad úspěšné revitalizace významné obchodní ulice představí Clarissa Knehs, expertka na tvorbu veřejného prostoru z magistrátu rakouského hlavního města. Nepochybně zajímavý bude i příspěvek Veroniky Hliničanové, věnovaný bratislavské iniciativě Živé námestie.

Vyvrcholením konference pak bude její odpolední programový blok, věnovaný interaktivní diskusi nad konkrétními náměty účastníků konference pro zlepšení stavu Václaváku jako testovací laboratoře i pro další centra měst. V závěru konference pak představí nové koncepční dokumenty zástupci vrcholového vedení Prahy, konkrétně radní Hana Třeštíková a 1. náměstek primátora Petr Hlaváček.

Registrace na konferenci již byla otevřena a stále nabízí vstupenky se slevou pro včas registrované a pro reprezentanty státní správy, samosprávy a škol.

Napsat komentář