Přeskočit na obsah

Konference TechEd-DevCon 2018 opět úspěšná

Konference TechEd-DevCon 2018

Již 16. ročník vývojářské konference TechEd-DevCon 2018 právě probíhá v Praze v multikině Premiere Cinemas v areálu VIVO! Hostivař. A – jak jinak – opět za obrovského zájmu. Na letošním ročníku konference se sešlo na 550 příznivců technologií společnosti Microsoft.

A hned v úvodu se trojice vítajících, kterými byli ředitel společnosti Gopas Počítačová škola Jan Dvořák, Darina Vodrážková ze společnosti Daquas a Dalibor Kačmář ze společnosti Microsoft věnovala největšímu problému, který trápí většinu společností, totiž že s rostoucím rozvojem digitalizace bude o úspěšnosti firem rozhodovat to, zda jsou jejich zaměstnanci schopní zvládnout nové technologie. Cloudové aplikace, chytré využití dat, zavádění AI, technologie IoT – to jsou prostředky, díky kterým bude možné úspěšně bojovat s konkurencí. Navíc roste význam IT bezpečnosti, jejíž narušení má často přímé ekonomické dopady. Sami IT odborníci tak varují, že nedostatek kvalitních lidí v jejich oboru může do budoucna ohrozit konkurenceschopnost firem i jejich samotné fungování.

Na druhou stranu bylo demonstrováno, že velkou výzvou současnosti už pro blízkou budoucnost jsou obory jako třeba kvantové počítače, jež mohou akcelerovat výpočetní výkon o několik úrovní výše, nebo simulace těchto kvantových počítačů, které nám umožní lépe a rychleji dojít k výsledkům, které ještě nedávno nebylo možné vůbec spočítat nebo by jejich výpočet trval několik desetiletí či let.

V této souvislosti se hovoří o čím dál tím více snadné možnosti prolomit i RSA šifry, takže opět máme důvod k zamyšlení, jak to udělat, abychom naše šifrovaná data a údaje mohli bezpečně posílat a ukládat a nikdo nepovolaný k nim neměl přístup. Tím tato konference nepřímo upozornila na rostoucí význam kryptografie, o kterou u nás, bohužel, ze strany firem je pramalý zájem – na rozdíl třeba od Slovenska a dalších okolních států. Důvod k zamyšlení.

Uvítací blok zakončil Dalibor Kačmář slovy šéfa Microsoftu, Satyi Nadely: „Lidi začnou používat technologie tehdy, když jim budou věřit.“ Tohle je otázka, nad kterou stojí se zamyslet. Má totiž hodně do sebe.

GOPASA aby lidé technologiím věřili, k tomu přispívá právě probíhající TechEd*DevCon 2018. Spousta odborníků – pečlivě vybraní odborníci z řad školitelů a spolupracovníků Gopasu na straně jedné – a spousta odborníků, kterým se stalo servisování produktů Microsoftu na straně druhé, ti si předávají své zkušenosti s jednotlivými produkty a službami Microsoftu tak, aby uživatelé měli vše tak akorát a mohli technologie používat. S radostí a efektivně.

Dalším tématem, které je opravdu žhavé, je nástup GDPR, do jehož oficiálního spuštění zbývá už jen několik dnů. I ono se stalo jedním z témat konference, která se jinak dopodrobna věnuje především konkrétním nástrojům a technologiím, vytvářející technologické pozadí podnikání firem ze všech oborů. A tak program konference kromě vývojářských či ITPro témat nabízí například i přednášky zaměřené na efektivní správu, ochranu dat a hacking, na cloudové technologie a Microsoft Azure, či na zpracování velkých objemů dat a Business Intelligence nechvá odborníky hovořit i o dlouhodobém a chronickém nedostatku IT odborníků, a s tím souvisejícím přetížení těch stávajících – tedy o tom, „jak v IT branži nepohořet a nevyhořet“.

„Konference TechEd-DevCon se stala respektovaným fórem a místem, kde se každoročně setkává odborná IT veřejnost z České republiky se špičkovými odborníky od nás i ze zahraničí. Řada IT specialistů tuto konferenci opakovaně navštěvuje už po mnoho let, a to především proto, že jim poskytne relevantní informace o novinkách diskutovaných na špičkových světových IT událostech a fórech, ale dává jim také možnost probrat své konkrétní problémy napřímo s přednášejícími odborníky i dalšími kolegy z oboru,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. Ten se stal také hlavní osobou při následném předávání cen deseti nejvěrnějším návštěvníkům konference.

TechEd DevConKonference probíhá po čtyři dny souběžně ve čtyřech sálech, plus jeden sál je vyhrazen pro přenos nejzajímavějších bloků z místností, kam se zájemci prostě už nevešli, a rovněž slouží jako občerstvovací stanice při přestávkách. Celkem proběhne na 75 prezentačních bloků. Mezi přednášejícími se objeví přední osobnosti IT scény jako například Ondřej Ševeček, Michal Altair Valášek, Christian Nagel, Martin Vitouš, Vladimír Mužný nebo Darina Vodrážková, jejíž přednášky po dlouhá léta patří k tomu nejlepšímu, co se zde dá slyšet. Tedy na téma, které není příliš blízké mnoha lidem, což je třeba licencování produktů. Jsem rád, že tato dáma ze společnosti Daquas opět ozdobila svou přítomností tuto konferenci, protože dokáže jednoduchými větami vysvětlit zdánlivě složitá témata, která se v jejích ústech mění na srozumitelný příběh, prošpikovaný mnoha vtipnými poznámkami. Ale není sama, úroveň přednášejících na této konferenci je známá a již tradičně velmi vysoká, ostatně, jak je Gopasu po dlouhá léta zvykem.

Takže, TechEd*DevCon běží opět na úrovni, spousta přednášek je doplněna o praktické ukázky – a to je to, co dělá TechEd TechEdem: možnost být u všeho na dosah a co nejblíže. A to se opět letos daří.

Milan Loucký

 

Napsat komentář