Přeskočit na obsah

Konference: TechEd-DevCon 2019

TechEd-DevCon 2019 #averianews

Závislost byznysu na IT roste, efektivitu investic do této oblasti ale ovlivňují „měkké“ dovednosti. Stoupá také význam analýzy dat, potvrdili účastníci konference TechEd-DevCon 2019.

GOPASDo posledního místečka opět vyprodaná čtyřdenní akce Počítačové školy Gopas opět potvrdila neutuchající zájem návštěvníků o technologie Microsoftu. Největší IT konference v České republice – TehEd-DevCon 2019 se zúčastnilo přes 550 odborníků z České republiky i zahraničí. Celá akce byla korunována předposlední den velkým společným setkáním, kdy si účastníci konference mohli oddechnou, nabrat sil a konzultovat témata, která je zaujala se zde přítomnými přednášejícími.

Experti z různých oblastí IT se shodli, že jejich obor se v současné době výrazně mění, protože na svém IT zázemí je závislá většina firem. I když investice do IT stále rostou a podle aktuálních průzkumů 80 % firem letos navyšuje investice do této oblasti, efektivita jejich využití pokulhává, často paradoxně kvůli „měkkým“ vlivům, jako je nedostatek komunikace IT s obchodním a strategickým managementem nebo vlivem neefektivního vedení týmu. To jsou některé ze závěrů, na kterých se shodli účastníci dnes zahájené konference TechEd-DevCon 2019.

„Odborná konference TechEd-DevCon je vždy odrazem témat, které aktuálně rezonují v IT komunitě,“ sdělil Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas, která konferenci pořádá. „V současné době firmy vnímají, že kvalitní IT infrastruktura se stává výraznou konkurenční výhodou. Na úspěšnost firem má vliv i to, nakolik umějí využít svá data – i když 57 % firem se snaží svá data nějak vytěžit, jen necelá třetina z nich umí pokročilou analytiku opravdu využít.“

Konference reflektuje změnu role IT ve firmách. Nejde už jen o exotické oddělení, které se stará o funkčnost počítačů a firemních systémů, ale o část firem a společností, na které přímo závisí jejich podnikání. Stoupá i význam toho, jak firmy umějí využít svá data. Datovou analytiku využívají hlavně pro získání informací o stávajících zákaznících, k hledání nových klientů, zvyšování efektivity procesů a nákladů nebo také pro řízení rizik. V IT odděleních interně i směrem ke zbytku firmy ale často chybí schopnost komunikace a spolupráce. Proto roste význam akcí, které poskytují IT odborníkům jak čistě expertní znalosti, tak přednášky, které rozšíří jejich znalosti nad rámec úzké specializace.

Letošní 17. ročník konference TechEd-DevCon se opět těší velkému zájmu a je unikátní co do velikosti i šíře záběru. Jde o největší setkání IT odborníků z praxe – od vývojářů, přes databázové experty, správce IT, konzultanty až po specialisty na zabezpečení a IT manažery. Konference probíhá po 4 dny souběžně ve 4 sálech, je připraveno více než 75 prezentačních bloků. Mezi přednášejícími se objevila známá jména předních osobností IT scény, jako jsou například Ondřej Ševeček, Michal Altair Valášek, David Gešvindr, Radvan Bahbouh, Martin Vitouš, nebo Darina Vodrážková.

Je to až s podivem, ale každý rok této konference je lepší a lepší. Konference zraje spolu se svými přednášejícími i se svými návštěvníky. Důkazem budiž to, že letošní přednášky o zajímavých tématech, která jsou diskutována už po několik ročníků, byly opět podány jinak. To slouží jednoznačně ke cti Gopasu, který dokáže se svými „hvězdami“ podat informace o probraných tématech pokaždé z jiného úhlu. A není to jen o technologiích a technikách, je to i o tom, jak správně software ve firmě umístit, jak za něj zaplatit. V tomto oboru je naprosto jedinečným řečníkem Darina Vodrážková, která dokáže podat tato témata s nadhledem a mnohdy úsměvnou formou.

Jak bylo vidět v předsálí – jedno který den – účastníci byli s obsahem přednášek spokojeni. Ostatně, bylo z čeho vybírat. Přednášky běžely paralelně v několika sálech najedou, takže vybrat si mohl každý dle svého gusta a zaměření. A pokud se na některé diváky nedostalo, mohli využít „odpočinkový sál“, kam se stěžejní přednášky online přenášely.

Vypadá to tedy, že i následující ročník bude úspěšný, díky zájmu lidí mi probíraným tématům. Ovšem o rozšíření akce se už neuvažuje, jak nám řekla šéfka marketingu, Majka Thunová. Akce by se tak mohla stát nepřehlednou. Ale i v tomto podání je nepřehlédnutelná – a volná místa mizí dlouho dopředu. A to je dobře, protože TechEd-DevCon je skutečně mistrně vyladěná akce.

Napsat komentář