Přeskočit na obsah

Lidský kapitál 2018: chovejme se k zaměstnancům jako k zákazníkům

Lidský kapitál 2018

Lidský kapitál 2018 je konference určená majitelům, ředitelům, HR manažerům a všem, kteří si uvědomují, že k lidem je třeba přistupovat jako k cennému aktivu firmu, a ne jen jako ke zdrojům, které se těží a po čase vyčerpají. Po loňském úspěšném prvním setkání na toto téma se nyní 21. 11. 2018 v pražském Slovanském domě zaměříme na to, že zaměstnanci jsou (minimálně) stejně důležití jako zákazníci a tak je třeba s nimi i pracovat.

České i slovenské firmy aktuálně čelí nedostatku lidí, jejich vysoké fluktuaci, nízké motivaci a dalším „neduhům“, se kterými si neví rady a ztrácí orientaci v tom, co je příčinou a co důsledkem. Vše umocňuje rychlé tempo ekonomiky, a tím i zvýšená konkurence mezi firmami. O lidi je boj. O to větší škodou je promarněný potenciál práce s nimi.

Většina manažerů v současné situaci sahá po nástroji, který je jednoduchý. A také drahý a sám o sobě málo účinný. Mzdy rostou závratným tempem a s nimi při našem extrémním daňovém a odvodovém zatížení explodují i celkové náklady firem (a institucí). Kýžené efekty se však nedostavují, ba naopak – fluktuace dále roste, angažovanost zaměstnanců zůstává nízká, nůžky mezi růstem mezd a produktivity práce se dále otevírají.

Zjevně je nejvyšší čas dělat věci jinak

Iniciátoři pravidelných výročních konferencí Lidský kapitál z Blue Events při formulování smyslu této odborné události přišli před 2 roky s výzvou přestat nazývat lidi, kteří v našich firmách pracují, „lidskými zdroji“. Znamenalo to mimo jiné ukončit projekt konferencí HR Management, který měl za sebou 10 úspěšných ročníků. To umožnilo zahájit zcela nový typ konferencí, založených na myšlence, že lidé nejsou jen „zdroje“, ale cenný majetek – kapitál, který firma má a záleží na majitelích a managementu, co s ním podnikne. Odepíše ho (nechá ho odejít), bude ho mít v kolonce „nevyužité zásoby“ nebo tento kapitál začne systematicky kultivovat a rozvíjet? Nejde samozřejmě o slovíčkaření či výměnu vizitek lidí, co se nyní hrdě nazývají HR manažeři. Jde o celkovou filozofii řízení a strategickou změnu myšlení.

Tento nový profil konferencí zjevně zaujal, loňského ročníku konference se zúčastnilo na dvě stovky personalistů a – k velké radosti organizátorů – i reprezentantů top managementu. Letošní ročník konference, připravovaný na 21. 11. 2018, je založen na tom, že zmíněná „mentální reforma“ – od zdrojů ke kapitálu – se dá zvládnout poměrně hladce, pokud přijmeme za své tezi, že zaměstnanci jsou pro firmu (minimálně) stejně důležití, jako zákazníci.

Ti starší z nás si jistě ještě vzpomenou, jak jsme po roce 1989 snaživě biflovali baťovskou poučku „Zákazník je náš pán“ a vysvětlovali kolegům, že naše mzdy neplatí paní Nováková z mzdové účtárny, ale zákazníci. Díky přehřátému pracovnímu trhu se prostá myšlenka, že zaměstnanci jsou vlastně taky „něco jako zákazníci“ pomalu usídluje i v našich podmínkách. Vidíme však řadu školáckých chyb, kterých se přitom firmy dopouštějí. Jde v zásadě o stejné prohřešky, jako v počátcích našeho marketingu. Místo opravdové marketingové transformace a re-orientace firmy podle přání a potřeb zákazníků se marketéři a manažeři snažili ošálit zákazníky rádoby vtipnou reklamou či blyštivými obaly, často na úkor snižování objektivní kvality výrobků a zákaznického servisu. Některé firmy, mezinárodní koncerny nevyjímaje, na tom dokonce postavili svoji strategii a teď se nestačí divit, že jim to – v mezičase emancipovaní – zákazníci už dále „nežerou“ a sahají po značkách, které jsou poctivé, autentické a nelžou.

blue eventsJe smutné, že podobné “triky a pověry“ se dnes objevují i v rámci snah o nový přístup ke spolupracovníkům. Máme tu nová, populární slova. Na rozdíl od vyspělých zemí je však jejich aplikace na naše poměry občas silně „eklektická“. Příkladem může být „employer branding“, který se přesně po vzoru špatné práce se značkou v marketingu velmi často i oblasti lidského kapitálu omezuje na vybrané momenty jako je tvorba inzerátů, prezentací na odborové schůze či slavností vánoční večírky se zaměstnanci. Pí-áristé se snaží, ale reálný život firmy, vlastní práce managementu s lidmi, pracovní podmínky či systémy rozvoje a motivace jsou přitom stále v příkrém rozporu s krásnými barevnými inzeráty, náborovými videi či power-pointovými prezentacemi generálního ředitele. V byznysové angličtině se pro to ustálil velmi výstižný výraz „putting a lipstick on a gorila“, který asi ani není třeba překládat. Obdobně záludný je i pojem „happiness management“. Množí se firmy, které zaměstnávají hapiness manažery, pověřené péčí o štěstí zaměstnanců. Navozovat jednou za čas chvilky štěstí u stolního fotbálku a požírat občas cup-caky v barvě loga opravdu nestačí.

EMPLOYEE EXPERIENCE: Aby se zaměstnanci cítili jako lidé a odváděli skvělou práci

Situace je jasná a zdokumentovaná řadou výzkumů. Lidi zajímá celkový pocit ze zaměstnavatele. A nejde jen o tvrdá fakta jako mzda a konvenční benefity (to je dnes „hygienický faktor“), ale rozhoduje i celková atmosféra, vztahy mezi lidmi, přístup manažerů, kvalita fungování procesů ve firmě a další faktory.

Konference Lidský kapitál 2018 proto navrhuje zavrhnout lákadlo blyštivých, dílčích řešení a rozpracovat tezi, že zaměstnanci jsou důležití stejně jako zákazníci. Ty již léta analyzujeme, bojujeme o jejich loajalitu, děláme vše pro to, aby se zlepšil jejich zákaznický zážitek. Je na čase pracovat se zaměstnanci stejně jako se zákazníky či dokonce ještě pečlivěji. Lidský kapitál 2018 proto přichází s návrhem zanést do našeho manažerského slovníku pojem již dobře usídlený v jazyce vyspělých firem – EMPLOYEE EXPERIENCE. Jde o přímý opak jednorázového lakování na růžovo. Jedná se o ucelený, vzájemně provázaný soubor aktivit, které firma může dělat na podporu rozvoje svého lidského kapitálu. Obdobně jako v budování vztahů se zákazníky se jedná o přístup systematický, konzistentní a dlouhodobý – od rekrutace, přes rozvoj spolupracovníků až po zabraňování nežádoucím odchodům.

Pokud Vám tento přístup dává smysl, těšíme se na shledanou 21. 11. 2018 v pražském Slovanském domě. Přivítáme Vaše názory, náměty a zkušenosti.

Online registrace na konferenci byla již otevřena ZDE.

Napsat komentář