Přeskočit na obsah

Mýty v psychologii a personalistice

MotivP Business Brunch® patří dnes již k nejnavštěvovanějšímu setkání personalistů a manažerů v České republice. Řeší se tu především témata, která předpovídají blízkou budoucnost.

V březnu bylo téma Business Brunche Mýty v psychologii a personalistice. Akci uváděl František Hroník zkušený lektor, kouč a významný odborník v oblasti řízení lidských zdrojů.

František hned v úvodu nastínil momentální situaci, ve které se ocitáme. „Žijeme v prostředí různých mýtů, omylů a zkreslení. Máme řadu domněnek, které považujeme za fakta a těmito domněnkami se řídíme. Jeden z nerozšířenějších mýtů se týká multitaskingu. Další jsou o tom, jak využíváme náš mozek.“

Doposud si asi každý z nás myslel, že levá mozková hemisféra řídí naše analytické a logické myšlení, zatímco pravá je věnována kreativitě. „Výzkumy naopak dokazují, že náš mozek funguje síťově a řeší složitější situace komplexně. Na funkčním rozdělení hemisfér mozku je založena například i řada psychologických a terapeutických přístupů a metod, například neurolingvistické programování. Neznamená to však automaticky, že překonáním mýtu, ztrácí tato metoda na své účinnosti,“ doplnil František.

Co si můžeme představit pod pojmem multitasking? „Multitasking neexistuje. Existuje pouze přepojování pozornosti,“ vysvětlil František Hroník. Dá se multitasking spojovat s nárokem na výkonnost? „Záleží na individuálním přístupu. Nicméně pokud se mám věnovat více dominantním úkolům v průběhu nějakého časového úseku, musím se naučit pracovat v blocích,“ uvedla Jana Hroníková.

Firmy si často při výběru zaměstnanců říkají, že je každý zaměstnanec nahraditelný. František tento mýtus komentoval slovy: „Každý má jiné kvality, firmě přináší vlastní jedinečný úhel pohledu, a tudíž není nahraditelný.“

Na konci setkání František při práci s mýty odporučil udržet si nadhled, umět myslet v souvislostech a taky nezapomenout rozlišovat krátkodobé důsledky od těch dlouhodobých.

Autorka: Bc. Anna Ganzerová

1 komentář na “Mýty v psychologii a personalistice”

  1. Pingback: Mýty v psychologii a personalistice | B2B NETWORK NEWS

Napsat komentář