Přeskočit na obsah

URBIS SMART CITY FAIR 2020

  • od
urbis-smart-city-fair-2020

URBIS SMART CITY FAIR přináší chytrou kombinaci veletrhu s exkluzivním konferenčním programem, kde se představí lídři v oboru Smart city. Během dvou dnů se potkají desítky představitelů středoevropských měst a obcí a lídři v inovacích s jediným cílem – předat si zkušenosti, nápady a příklady konkrétních řešení, jak správně koncept Smart city rozvíjet ve městech. Tak, aby se v nich občanům lépe žilo.

URBIS Smart City FairPřes padesát témat představí odborný program veletrhu URBIS SMART CITY FAIR, který se na brněnském výstavišti koná od 2. do 4. září. Organizátoři vybrali šest hlavních okruhů, kterým se budou přednášky věnovat. Jde o digitalizaci, životní prostředí, služby, řízení, budoucnost a přínosy chytrých měst.

Témata představí čeští i evropští odborníci na chytrá města. Pořadatelé přitom kladou důraz na praktická řešení. „Snažíme se, aby si lidé z veletrhu odnesli nápady a inspiraci, které pak realizují ve svých obcích,“ uvedl ředitel projektu Martin Videczký. Dodal, že v programu zohlednili i koronavirovou krizi, která zasáhla jak samosprávy, tak i občany. Odkryla ale nové možnosti pro chytrá řešení. „I proto motto letošního ročníku zní: Musíme si pomáhat v šíření znalostí, cílení a dosažení výsledků,“ řekl Videczký.

Prvním okruhem, který budou na výstavišti druhého září experti řešit, je změna klimatu. „Zaměříme se třeba na to, jak se bránit suchu či jak lze využít dešťovou vodu,“ informovala mluvčí veletrhu Aneta Valová. Následovat bude diskuze o digitalizaci. „Samosprávám poradíme, jaké elektronické služby nabízet občanům. Návštěvníci také zjistí, jak se bránit před kyberútoky,“ sdělila Valová.

Odpolední přednášky otevře blok o službách. „Budeme rozebírat energetické úspory či infrastrukturu pro elektromobilitu,“ nastínila mluvčí. První den uzavře diskuze o řízení. „Ta může posloužit k podpoře či znovu nastartování lokální ekonomiky. Program ukončíme diskuzí na téma dalších možných krizových situací. Poradíme také, jak se na ně připravit,“ podotkl koordinátor programu Jaroslav Kacer.

Praktické ukázky v terénu i na workshopech

Druhý den začne pohledem do budoucnosti, a to díky panelové diskuzi zástupců českých a slovenských krajů, která vzniká ve spolupráci s ČTK. Odpoledne naváže blok o možnostech zlepšení kvality života samospráv. „Zaměříme se například na Lighthouse projekty a navazující program Horizon Europe, který rozvrhne budget na výzkum a inovace v období roku 2021–2027,“ řekla brněnská manažerka rozvojové lokality projektu RUGGEDISED Yuliya Ostrenko.

Třetí den se účastníci přemístí z areálu výstaviště do terénu. „Díky spolupráci s brněnskými městskými firmami ukážeme zájemcům chytrá řešení v praxi,“ vyzdvihnula Valová. Doplnila, že lidé se podívají třeba do brněnských tepláren, Dopravního podniku města Brna či Brněnských komunikací.

Návštěvníci se mohou kromě přednášek zúčastnit i interaktivních workshopů. Jejich témata i časový harmonogram zveřejní organizátoři v nejbližších dnech na webu www.smartcityfair.cz, kde si také lidé koupí vstupenky.

Napsat komentář