Přeskočit na obsah

Chcete uspět v nové době datové? Přijďte na akci Primetime for Big Data 2021!

  • od
Primetime for Big Data 2021v

Konečně osobně se mohou 10. listopadu 2021 sejít odborníci na práci s daty a vyměnit si zkušenosti na 7. ročníku konference Primetime for Big Data. Setkání kontinuálně mapuje možnosti vytěžení tzv. velkých dat pro efektivnější práci napříč firmou a jednotlivými odvětvími. Co organizátoři z Blue Events spolu s partnery připravili letos?

Minulé ročníky jasně ukázaly, že práce s daty je v dnešní době nezbytnou součástí fungování firem, ale jejich potenciál často zdaleka není vytěžen. Vyznat se v datech je jen první krok k zisku nějaké hodnoty, k lepšímu poznání jevů a situací a tím i k jejich lepšímu řízení. Data musíme nejen mít, ale je třeba je také umět dobře třídit, bezpečně ukládat a převádět do řeči zbytku firmy.

blue eventsPod vedením moderátora Daniela Stacha z České televize se v programu vystřídají nejen analytici a manažeři datově orientovaných firem, ale také vědci. Konference tak opět ukáže jak ty nejlepší příklady využití z praxe, tak pokroky v teorii. Víte, že z 100 miliard tun materiálu, co na světě ročně vytěžíme, jedna třetina končí jako odpad? Drtivá většina je postindustriální odpad, který má vysokou hodnotu, a my ho skládkovali namísto hledání cirkulárního řešení. Cyril Klepek, CEO společnosti Cyrkl ukáže, jak big data a inovace mění odpadový svět, a co z toho mají firmy a naše planeta.

Jak pomocí dat přechází TV Nova od prodeje reklamního prostoru k prodeji placeného prémiového obsahu? O tom, co přesně znamená dnes „data-driven media house“ nové doby datové bude mluvit Jakub Rajský, BI Manager TV Nova a Radovan Jirka, datový detektiv z BizzTreat. Jak se dělá agilní datová transformace v České spořitelně? O tento příběh se podělí její Data Tribe Leader Martin Gerneš. Jaké to je sbírat data o lécích z více než 60-ti zemí a přetvářet je na informace – plně automatizovaně? Na to odpoví Michael Štencl ze společnosti Cogvio, která připravuje data z celého životního cyklu léků i pro největší farmaceutické firmy.

Jak si pokecat s AI a další finty

Většina společností v souvislosti s analýzou dat stále řeší, jak je efektivně dostat na všechna místa, kde jsou potřeba. Tedy do různých aplikací, systémů, databází, v potřebných formátech, do prostředí v on-premise i na cloudu. Jak spolehlivě řídit datový provoz ukáže Marcel Vrobel ze společnosti Adastra.

Dobrou zprávou je, že možná nemusíte mít v datech pořádek, ale stačí mít o nich přehled. Je to možné třeba díky novému řešení tzv. digitální „Google mapy“ celé firmy, která se může stát klíčovým a univerzálním nástrojem pro Data Governance. S prototypy řešení přichází Petr Hájek ze společnosti PROFINIT.

Proč je dialog s umělou inteligencí (AI) podobný tomu lidskému stále nepolapitelný. Na to odpoví Jan Šedivý z Českého institutu informatikyrobotiky a kybernetiky při ČVUT, která se svým konverzačním robotem Alquist, získala nedávno cenu Alexa Prize společnosti Amazon. Umělá inteligence je také spojená i s řadou bezpečnostních otázek, čemuž se bude věnovat Jan Romportl, ředitel centra umělé inteligence O2 Czech Republic. Problémem je hlavně to, pokud se začnou projevovat nežádoucí rozpory mezi tím, jak by se systém podle svého konstruktéra měl chovat, a jak se na základě optimalizace dané funkce skutečně chová.

Jaká je vlastně hodnota datových projektů a jak fungují investice do nich? Na to se zaměří Adam Votava z DataDiligence, která umí vyhodnotit dopady celkové datové strategie na ziskovost společnosti.

Konferenci uzavírá skvěle obsazená panelová diskuze o tom, jak přežít v nové době datové, těšít se můžete také na následný koktejl. Akce se Konference se koná za podpory významných hráčů v oboru Big Data a umělé inteligence, jako jsou společnosti Adastra, O2 a Profinit. Registrace k účasti je k dispozici na konferenčním webu.

Napsat komentář