Přeskočit na obsah

Přípravy listopadového logistického kongresu SLOVLOG jsou v plném proudu

  • od
SLOVLOG15_hlavna_tema
24Lis2022
25Lis2022

Bratislava

Do jaké míry zamíchala karty v logistice pandemie a extrémně vysoká inflace? Co vyšší ceny za energií způsobily s plánovanými investicemi a inovacemi? I o tom bude řeč na 15. ročníku logistického kongresu SLOVLOG, který se bude konat v tradičním termínu, a to 24. a 25. listopadu 2022 v prostorách hotelu DoubleTree by Hilton v Bratislavě. Organizátorem největší logistické akce podzimu. je společnost ATOZ Group.

 

Posvítíme si na náklady v logistice

Do pandemie platilo, že náklady se daly snižovat v mnoha oblastech. Od roku 2021 však dramaticky rostou ceny energie a materiálových vstupů, přepravy, mzdy či výdaje na opravy či strategické investice. Co dělat? Do jaké míry pomůže automatizace, robotizace a digitalizace omezit růst nákladů, a to i v automotive? Kongres SLOVLOG si posvítí i na tyto otázky.

ATOZ Logistic„Asi není překvapením, že jsme si pro letošní ročník SLOVLOGu vybrali téma nákladů. Žijeme v době, která výrazným způsobem změnila a mění všechny vstupní náklady, ať už se jedná o logistiku nebo výrobu. Inflace a stoupající ceny energií diktují postpandemickou náladu. Minulý rok došlo ke zvýšenému tlaku na logistiku následkem zpoždění dodávek a hromadění kontejnerů. Kde hledat efektivní, levnější, ale přitom kvalitní řešení, jsou právě témata, kterými se SLOVLOG zabývá letos již podruhé,“ říká Tatiana Koššová, country manager společnosti ATOZ Group pro Slovensko, podle níž jsou jmenovaná témata tak palčivá, že se rozhodli uskutečnit SLOVLOG opět po sedmi měsících.

„Rekordní počet účastníků ukázal enormní zájem a obrovskou chuť setkávat se. Reflektujeme potřebu lidí z oblasti logistiky dozvědět se nové trendy a vize spojené s náklady. Jednoduše, potřebujeme si posvítit na náklady právě teď,“ dodává Tatiana Koššová s tím, že stále lze lépe nastavit procesy v logistice a supply chain tak, aby se našly rezervy a vyloučila se neefektivnost.

 

Postrach jménem inflace

Do jaké míry je vlastně inflace postrachem pro logistiku? A jak se vyvíjejí inflační očekávání? I na tyto otázky přinese odpovědi ve své úvodní řeči Michal Horváth. Hlavní ekonom Národní banky Slovenska, jakož i ředitel odboru ekonomických a měnových analýz, se bude věnovat ve své přednášce i vlivu inflace na chování lidí a firem. Prezentace poskytne navíc aktuální pohled na nálady a očekávaný vývoj v ekonomice na Slovensku a ve světě. Odborník na ekonomiku Michal Horváth přezkoumá i detaily inflačního vývoje a rozebere faktory, které inflaci v posledním období pohánějí.

Na kongresu SLOVLOG nebude chybět pestrý doprovodný program včetně inspirativních panelových diskusí. Hned první z nich se bude věnovat faktorům, které roztáčejí inflační spirálu. Velké množství peněz dále povzbuzuje růst cen, respektive nákladů, a to i v oborech, při produktech a službách, kde by to již nutné nebylo. Co lze v této situaci dělat?

Jen „řezat“ náklady nepůjde. Je však možné přistoupit k „mitigačním opatřením“, tedy zmírňovat jejich rychlé zvyšování? I na tyto otázky budou hledat odpovědi v rámci inspirativní diskuse profesionálové ze světa logistiky jako například Svetozár Rohoň (Contera), Vladimír Vlha (108 Agency), Péter Vörös (HOPI) či Martin Urban (Jungheinirch). Moderátorkou panelu bude Lenka Buchláková (TA3).

 

Inovovaný BizLOG pro jednodušší plánování setkání

Během oběda čekají na účastníky logistického kongresu již klasická a oblíbená desetiminutová „speed-datingová“ setkání BizLOG. Jedná se o ideální způsob setkání zákazníků a dodavatelů na neutrální půdě, kde obě strany rychle zjistí, zda má smysl rozvinout jednání do konkrétnější podoby. Mimochodem, poprvé budou účastníci moci vybrat schůzky.

Je to na základě zpětné vazby od účastníků kongresu, kteří hledají nové dodavatele. Všichni se totiž shodli na tom, že právě kongres jako SLOVLOG, je ideální příležitostí, kde je potkat. Dříve mohli vybírat jen partneři, s kým mají zájem se setkat. Teď už budou moci i účastníci – rezervační systém je spojen s profily partnerů, kde se můžete seznámit blíže s jejich službami,“ dodává Terezie Radková, project manager společnosti ATOZ Group.

autolog_web

 

Workshop AUTOLOG: Zaměření na logistiku v automobilovém průmyslu

Po polední přestávce se otevře workshop AUTOLOG. V rámci další panelové diskuse se bude mluvit nejen o automotive, ale také o jeho permanentní transformaci a o různých vlivech na logistiku. V médiích se již dlouho uvádí, že automobilový průmysl stojí na křižovatce a stále častěji se mluví o bateriových vozidlech. V automotivu je však o cestě z rozcestí podle expertů již dávno rozhodnuto. Alespoň v Evropě totiž podle nich převážila elektromobilita s využitím akumulátorů.

V rámci diskuse však zazní i jiné názory, jako například to, že se nejedná o „definitivní cestu“. Jsou zde takzvaná chytrá paliva, která by umožnila uhlíkově neutrální provoz spalovacích motorů. Mimochodem, další cestu představuje vodík a palivové články. A tyto výzvy se dotýkají pouze technologie a typu pohonů či paliva. Existují však další nejasnosti, které souvisejí s budoucím odbytem aut, životním stylem lidí, autonomním řízením a robotickými dopravními prostředky, nároky regulátorů, stabilitou dodavatelských řetězců, výrobními náklady, dostupností energií a klíčových surovin nebo konkurencí z jiných trhů. A také o těchto tématech budou mluvit účastníci panelové diskuse.

 

Workshop INOLOG: Nejinovativnější případové studie v logistice

V pozdních odpoledních hodinách se účastníci mohou těšit na workshop INOLOG. Přednášející se zaměří na nejinovativnější projekty v logistice, které nešetří jen čas, ale také peníze. Jasný dopad pandemie koronaviru na člověka, v případě firem tedy na zaměstnance, urychlil totiž implementaci automatizovaných a robotizovaných logistických procesů. Miniloady, shuttle systémy, AGV, AMR, strojní učení, drony, platooning, autonomní kurýři. Již nyní, téměř po pandemii, je navíc už cítit tlak na tyto typy technologických inovací.

Účastníci logistického kongresu opět ukáží na konkrétních příkladech, že budoucnost jednoznačně patří digitalizaci a robotizaci jak ve výrobě, tak v logistice. Jak rychlý bude tento přerod a zůstane na jeho konci nějaké místo pro člověka? Inu, odpovědi přinese právě INOLOG.

inolog_web

 

Možnosti pro nové kontakty

Po skončení tradičního kongresového programu vás čeká Logistický Business Mixer, mimořádně oblíbený vrchol kongresového dne. Je to totiž ideální místo nejen k relaxaci, ale také k navázání nových obchodních kontaktů či posílení již těch stávajících. Můžete se těšit na pivní degustaci od Plzeňského Prazdroje, ale také na míchané drinky od společnosti Karloff (Tatra Tea), skvělou živou hudbu a mnoho dalšího.

 

Zajímavá exkurze - logistika v praxi

Druhý kongresový den se opět uskuteční exkurze v rámci programu SEELOG, jehož cílem je představit „logistiku v praxi“ a zprostředkovat informace o zajímavých projektech na Slovensku. Organizátoři už brzy prozradí, kam se pojede tentokrát. Jen pro zajímavost připomeneme, že na jaře účastníci kongresu navštívili mražený sklad firmy HOPI SK v Madunicích a distribuční centrum Tesco v Galantě.

Podrobný program, aktuality a registrace na kongres: www.slovlog.sk

 

Napsat komentář