Přeskočit na obsah

Proč se nebát umělé inteligence?

  • od
Proč se nebat uměle inteligence
25Říj2023
25Říj2023

Praha

Umělá inteligence je ve středu zájmu společnosti, ale ve veřejném prostoru kolem ní obíhají jak nereálná očekávání, tak řada mylných informací. Populárně naučná konference „Proč se nebát umělé inteligence?“, na kterou naváže připravovaná stejnojmenná kniha, má za cíl seznámit širší veřejnost s opravdovým stavem a perspektivami umělé inteligence.

Přehled základních témat a současného stavu výzkumu, řečové technologie, aplikace od průmyslu po archeologii, společenské aspekty jako jsou dopady na trh práce nebo třeba právní a etické otázky, včetně úvah o možné budoucnosti umělé inteligence. Umělá inteligence je ve středu zájmu společnosti, a to zejména v souvislosti s rozvojem technologií GPT. Mnohé informace, které jsou nejen našim občanům předkládány, jsou poněkud mimo realitu a vyvolávají nejen nezdravá očekávání od této vědní disciplíny, ale i neopodstatněný strach. Strach z toho, že stroje budou mít postupně nad námi navrch, nabydou vědomí a převezmou nad námi vládu. Umělá inteligence nebývá prezentována v celku a ve všech souvislostech a na některé její významné části a výsledky se navíc často zapomíná. Je třeba situaci napravit.

Ieq-logo-w-shadownstitut Equilibrium, z.ú., se společně s CIIRC ČVUT a Centrem Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice rozhodl připravit pro širší veřejnost projekt s názvem „Proč se nebát umělé inteligence? “. V prvé řadě se jedná o netradiční formu konference (ve formě pěti tematických panelových diskusí) pro
širší veřejnost, která se bude konat dne 25. října 2023 na CIIRC ČVUT v Praze. K projektu byli přizváni nejvýznamnější čeští výzkumníci v oboru. Na tuto konferenci pak naváže populárně naučná publikace.

Cílem konference i knižní publikace je seznámit širší veřejnost s opravdovým stavem umělé inteligence, srozumitelným a věcným způsobem. A to jak se současnými možnostmi a perspektivami v rámci rozmanitých specializací v oboru umělé inteligence, tak s výzkumy společenských souvislostí. Od vývoje
jazykových technologií, přes průmysl, otázky práva a bezpečnosti, až k reflexi nereálných hrozeb nebo veřejného mínění.

Program a více informací

Napsat komentář