Přeskočit na obsah

Retail in Detail – Digitech 2022

  • od
RIND DIGITECH 2022
04Říj2022
04Říj2022

Praha

Pořadatelé Retail Summitu, každoročního velkého setkání celého obchodního trhu, přicházejí 4. 10. 2022 s menší specializovanou akcí šitou na míru dnešní rychlé době. Konference z cyklu „Retail in Detail“ od Blue Events nese podtitul „Digitech“ a zabývá se technologiemi pro efektivnější obchod.

Jak současné technologické možnosti pomáhají obchodním firmám lépe fungovat v době plné nových výzev? O tom budou diskutovat odborníci a zástupci obchodních firem. Lze optimálně propojit kamennou prodejnu s e-shopem? Jsou nová samoobslužná řešení či inovace v obchodních platbách efektivní? Jak zapojit technologie do každodenního provozu např. plánování prodejních prostorů či pracovních směn? A proč v retailu rozhodně nepodcenit kyberbezpečnost? To jsou témata, kterým se věnuje celodenní akce v prostorách O2 universum.

blue events logoKomplexní pohled na zákazníka a propojení kamenné prodejny a e-shopu představí v úvodu Pavel Špryňar, ředitel Deloitte Digital s bohatými zkušenosti s transformačními projekty. Konkrétní příklady propojení prodejních kanálů představí Lukáš Havlásek, Web & Innovations Director z Notino„Kámen je na rozdíl od internetu běh na dlouhou trať. Notino spojuje oba světy, aby vytvořilo pro zákazníka tu nejlepší zkušenost. S podporou technologií a dat personalizuje, pomáhá zákazníkům s výběrem sortimentu a zjednodušuje práci svým zaměstnancům,“ přibližuje Havlásek. Podělí se ve svém příspěvku jak o to, co jim funguje, tak o „slepé uličky“. Podobné téma z pohledu MAKRO Cash & Carry ČR odprezentuje Jiří Nehasil, který ve firmě působí již třináctým rokem, aktuálně jako Sales & Operations Director. Jako velkoobchod má Makro přitom jedinečnou výhodu v tom, že má díky registracím velmi bohatá zákaznická data za 25 let fungování v Česku.

Jednoduché online platby i kyberbezpečnost

V rámci přibližování online a klasického retailu vždy musí přijít řeč i na téma plateb, které v online prostředí mají stále jisté rezervy. Pravidla hry mění letošní inovace v oblasti placení na internetu Click to Pay, která se mezi českými držiteli karet rychle prosazuje. „Přináší rychlejší, pohodlnější a bezpečnější placení kartami v on-linu pro všechny jejich držitele i obchodníky,“ říká další z řečníků Luděk Slouka ze společnosti Mastercard a vyloží vše podstatné pro zavedení Click to Pay do online prodejního kanálu.

Bezpečnost v kyberprostoru je předpokladem pro podobná řešení, ale stále více i tématem sama o sobě. Počet kybernetických útoků výrazně roste a obchodníci jsou cílem zejména kvůli bohatým zásobám zákaznických dat. Je levnější prevence nebo reakce na konkrétní útok? „Každý retailer vám přesně spočítá, jakou ztrátu pro jeho business představuje například hodinový výpadek e-shopu nebo nečekané zavření prodejny. Cenu zákaznických dat a hlavně cenu za jejich ztrátu pro dlouhodobě budovanou značku už ale málokdo umí vyčíslit,“ upozorňuje Radek Šichtanc, ředitel útvaru Bezpečnosti ve společnosti O2. Ve svém příspěvku zasvětí účastníky do aktuálních otázek IT bezpečnosti. Ukáže, co všechno je potřeba před hackery chránit, ale také jaká je výše minimální investice do kyberbezpečnosti, aby ještě dávala smysl.

Pokročilé technologie v prodejnách už nejsou sci-fi

„To by u nás nefungovalo, my máme každou prodejnu jinou. Nejprve musíme sjednotit sortiment a prodejny přestavět. A teprve potom můžeme začít s planogramy a space planningem.“ Tyto věty slýchává poměrně často Petr Kavánek ze společnosti Quant. Ve svém příspěvku vysvětlí, proč je to přesně naopak a proč je zavedení „space planningu“ tou nejefektivnější cestou, jak dostatečně sjednotit sortiment a efektivně plánovat přestavby. Ve společnosti 4MAX zase často slyší, že Self Check Out nebo Scan&Go jsou jen pro velké potravinářské řetězce. Menší instalace přitom fungují. Někdy dokonce déle a lépe než ty, co se vám možná vybaví z velkých prodejen.

Také další řečníci se budou věnovat technologiím pro kamenný obchod. Jak rychle a efektivně plánovat směny na základě reálných potřeb provozu, a přitom dodržet zákoník práce a ještě mít spokojené zaměstnance? Své zkušenosti z praxe budou společně sdílet zástupce Albert Česká republikaPetr Žídek a jeho kolega Karel Jelínek ze společnosti AristoTelos Workforce Management. Pracují s pokročilými metodami matematické optimalizace, ale zároveň poskytují uživatelsky přívětivé prostředí.

O digitálních cenovkách se v posledních letech hodně mluví, jejich zavádění v praxi má ale řadu úskalí. Málokdo má větší zkušenost s uváděním těchto systémů do provozu než Ján Herda ze společnosti N O V, která má za sebou více než milion nainstalovaných digitálních cenovek. Účastníci se dozvědí, jak může technologie elektronických cenovek posunout jejich byznys na vyšší úroveň, jak jednoduché je její zavedení a následné řízení, či jak dlouho doopravdy vydrží baterie.

V programu organizátoři nezapomněli ani na pohled výrobce a dodavatele zboží. Odborník na retail Pavel Císař z Plzeňského Prazdroje má mj. zkušenosti z využití metriky pro sekundární vystavení zboží na prodejnách, která Prazdroji pomáhá lépe plnit potřeby koncových zákazníků. „Ten, kdo dlouho pracuje v oblasti rychloobrátkového zboží, dokáže odpovědět na spoustu věcí pouze díky know-how nabitému zkušenostmi. Avšak častokrát si s sebou můžeme nést pokroucenou pravdu minulosti, která nereflektuje dnešní rychle se měnící dobu. Dnešní technologie přitom nabízí možnost získat celou řadu relevantních dat,“ říká Císař. Poradí, jak zkombinovat technologie a know-how pro vytvoření lepšího zážitku z nakupování.

Závěrečný blok je věnovaný diskuzi odborníků na technologie, jak z řad obchodníků, tak ze specializovaných firem. Diskutovat budou Jiří Caudr odpovědný v Alza za rozvoj AlzaBoxů, šéf e-commerce a jednatel Sportisima František GregorLukáš Němčík, šéf marketingu a rozvoje Skupiny COOP, dále Adam Pýcha, ředitel e-commerce a marketingu Knihy Dobrovský, a konečně dva šéfové českých firem zaměřených na inovace v retailu Miroslav Krupa (SLUNO) a Karel Jelínek (AristoTelos).

Konference Retail in Detail – Digitech 2022 je určena všem účastníkům obchodního trhu, kteří mají ambici uspět, zefektivňovat své podnikání a rozvíjet byznys pomocí digitálních technologií. Účastní se jí zejména obchodní manažeři v prodejnách i v provozním zázemí, na pozicích v obchodě, marketingu, nákupu, či logistice.

Více informací o konferenci najdete na webu.

Napsat komentář