Přeskočit na obsah

ISSS 2018: rekordní účast politiků

ISSS zlaty erb

V úterý 10. dubna skončil třídenní maraton jednání a akcí konference ISSS 2018. Celá akce začala již v neděli seminářem eGovernment ČR 2018+ v prostorách Krajského úřadu Královéhradeckého kraje v Regiocentru Nový pivovar. Celá akce pak pokračovala bohatým program v prostorách Kongresového centra Aldis v Hradci Králové. Tím je 21. ročník akce za námi. Jaká vůbec byla?

Podle registračních záznamů počet účastníků opět překročil číslo 2300, během dvoudenního programu se uskutečnilo zhruba 200 přednášek a diskusí a ve výstavní části se představilo přes stovku dodavatelů technologií a služeb.

Spolupořadateli nedělní úvodní akce k eGovernmentu se stali Kraj Vysočina a společnost Cisco a mezi přednášejícími nechyběl ani vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla a zástupci Ministerstva vnitra ČR. V Klicperově divadle se poté navečer konal tradiční společenský večer spojený s vyhlášením ceny Český zavináč.

Akce se tradičně stala přehlídkou osobností politického života – během prvního dne konference se zde objevilo přes 40 senátorů a poslanců Parlamentu ČR a vzhledem k pracovnímu výjezdu do Královéhradeckého kraje i prakticky celá vláda ČR. Taková koncentrace politiků se zde ještě nikdy nesešla, a proto můžeme považovat účast politiků v letošním roce za rekordní. Do programu konference se aktivně zapojila i eurokomisařka Věra Jourová. Díky souběžně konané visegrádské konferencí V4DIS (Visegrad Four for Developing Information Society) zde byla i řada hostů ze Slovenska, Polska i dalších zemí, stejně jako zástupci Visegrádského fondu, který letos konferenci oficiálně podpořil.

Odstartováno!

Jako obvykle byla největší koncentrace politiků, vysokých manažerů a dalších vzácných hostů ve Velkém sále KC Aldis během slavnostního zahájení, a to nejen na podiu, ale i pod ním. Celé jednání konference otevřeli zdravicí hejtman Královéhradecké kraje a zastupitel města Hradec Králové Jiří Štěpán, senátor Miloš Vystrčil a velvyslanec Estonska, jeho excelence Sten Schwede.

Ve vládním bloku vystoupili s prezentacemi vizí a plánů k rozvoji „Digitálního Česka“ premiér Andrej Babiš, ministra vnitra Lubomír Metnar a vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Následně s prezentací vystoupila komisařka EK pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová a mimo jiné shrnula hlavní body nového nařízení EP o ochraně osobních dat, známého jako GDPR.

V oblíbené „kavárenské“ diskusi, která vyplnila zbytek programu slavnostního zahájení, si účastníci konference mohli vyslechnout názory řady dalších přítomných osobností, mezi nimiž nechyběli ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, předseda Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj PS Parlamentu ČR Ivan Bartoš, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, předseda ČÚZK Karel Večeře, předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušan Navrátil, vládní zmocněnec pro digitální vzdělávání Ivan Pilný, náměstci MV ČR Petr Mlsna a Jaroslav Strouhal, primátor slovenského města Kežmarok Ján Ferenčák, Monika Walczak z ministerstva zahraničí Polska, generální ředitel České televize Petr Dvořák, prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček, ředitel úseku Veřejný sektor a realitní obchod České spořitelny Milan Hašek, generální ředitel Cisco Systems ČR Michal Stachník, ředitel pro sektor veřejné správy společnosti Microsoft René Kubů a výkonný ředitel konference ISSS/V4DIS Tomáš Renčín.

Ceny Zlatý erb uděleny v předvečer jednání konference

Na konferenci ISSS v Hradci Králové dne 9. 4. 2018 byly slavnostně vyhlášeny výsledky již 20. ročníku renomované soutěže o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí. Soutěže se v letošním roce zúčastnily obce a města z celé ČR, ze všech 14 krajů. Celkově se zapojilo 430 webových stránek a projektů obcí a měst včetně elektronických služeb.

„V letošním roce byla vedle tradičních kategorií udělena také ‚Zvláštní cena Jana Savického‘ za nejlépe zvládnuté povinné informace,“ sdělil Ing. Tomáš Holenda, dlouholetý předseda celostátní poroty soutěže, tentokrát zvlášť pro obce a města, porota shledala bezchybné zpracování povinných informací u obce Myslibořice a na stránkách města Boskovice.

Metodické pokyny pro hodnocení této kategorie speciálně pro soutěž Zlatý erb vypracovalo Ministerstvo vnitra.

Nejlepší webová stránka obce

 1. Ohníč (Ústecký kraj)
 2. Lovčice (Královéhradecký kraj)
 3. Myslibořice (Kraj Vysočina)

Nejlepší webová stránka města

 1. Benešov + Most
 2. Bruntál
 3. Tábor + Boskovice

Kategorie Smart City a nejlepší elektronická služba

 1. Kolín
 2. Písek
 3. Skrchov (Jihomoravský kraj)

Zvláštní cena ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci na webových stránkách při soutěži Zlatý erb:

Kategorie města a obce

 1. Prague.eu (portál Hlavního města Prahy)
 2. marianskelazne.cz (Oficiální turistický portál města Mariánské Lázně) + cojevbrode.cz (Uherský Brod: Co je v Brodě?)
 3. litomerice-info.cz (Litoměřice: Turistický a informační portál)

Kategorie regiony

 1. vychodni-cechy.info (Turistický portál Pardubického kraje)
 2. jiznicechy.cz (Jižní Čechy: Informační systém cestovního ruchu)
 3. hkregion.cz (Turistický portál Královéhradeckého kraje)

Kategorie turistické atraktivity

 1. zamekzdar.cz (zámek Žďár nad Sázavou)
 2. zkuskuks.cz (Kuks)
 3. zameksvetla.cz (zámek Světlá nad Sázavou)

Dvoudenní program konference ISSS 2018 byl skutečně bohatý

Oblíbený pondělní zahajovací blok v KC Aldis se letos odehrával pod taktovkou Asociace krajů ČR, jejíž zástupci pozvali představitele úřadů zaštiťujících několik nejvýznamnějších a největších tuzemských eGovernment projektů současnosti v kompetenci Ministerstva vnitra ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR a dalších.

Odpolední program ve Velkém sále zahajovala komisařka EK pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová, která se zaměřila na obecné nařízení o ochraně osobních dat známé jako GDPR a hlavní rizika a výzvy pro veřejnou správu, které s ním souvisí. Ani v dalších blocích programu konference nechyběli zajímaví hosté – v eHealth bloku vystoupili odborníci z Ministerstva zdravotnictví a SÚKL, Ministerstvo pro místní rozvoj a CzechTourism prezentovaly své vize v oblasti eTurismu, k novele zákona o kybernetické bezpečnosti hovořili mimo jiné zástupci NÚKIB a zkrátka nepřišly ani bloky věnované archivaci, eAccessibility nebo geoinformatice. V rámci sekce věnované konceptu Smart Cities i letos proběhl tematický blok zástupců více ministerských resortů a zajímavý program měla i sekce otevřených dat.

Doprovodné akce

Nedílnou součástí programu konference byly jako obvykle i workshopy, panelové diskuse a různé doprovodné akce za účasti poslanců a senátorů Parlamentu ČR, členů AKČR a SMO ČR či jednání Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů. V pondělí odpoledne se uskutečnilo rovněž neformální setkání „České národní koalice pro digitální pracovní místa“, a to pod taktovkou vládního zmocněnce pro digitální vzdělávání Ivana Pilného a tajemníka koalice Petra Naskeho z Národního ústavu pro vzdělávání.

Jako každoročně probíhaly během celého programu konference slavnostní ceremoniály spojené s vyhlášením výsledků oblíbených soutěží – v projektové laboratoři převzali vítězové soutěže JuniorErb v pondělí odpoledne pamětní listy z rukou zástupců Senátu Parlamentu ČR a dalších osobností veřejné správy, v pondělí v podvečer se sešli zástupci měst, obcí a regionů na workshopu nazvaném „Zkušenosti s weby samospráv v zemích V4“. Hlavní částí programu bylo setkání účastníků soutěže Zlatý erb a ZlatyErb.sk, prezentace oceněných projektů a předání cen pro druhá a třetí místa v jednotlivých kategoriích soutěže Zlatý erb 2018. V rámci programu pondělního galavečera se pak odehrálo slavnostní vyhlášení vítězů Zlatého erbu a Bibliowebu.

Za rok opět na viděnou!

Příští, již 22. ročník konference ISSS, se bude konat ve dnech 1.–2. dubna 2019, opět v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové.

Napsat komentář