Co všechno se o nás dá na internetu zjistit? Kdo pracuje s našimi daty a proč? A používáme my nebo naše děti sociální sítě bezpečně? Tato i další témata z oblasti soukromí v online světě odkryjí speciální hosté na unikátní diskuzi (Ne)bezpečí v síti. Uskuteční se v červnu v ostravském Impact Hubu.
Společnost prochází proměnou a technologie jsou už nedílnou součástí našich životů. Denně o sobě sdílíme velké množství informací, ale neumíme odhadnout důsledky. Generace 30+, která využívá moderní výdobytky nejzdatněji, překvapivě patří podle mnohých studií mezi nejohroženější. Její znalost digitálního prostředí a zejména jeho (ne)bezpečí není dostatečná. A právě na to reaguje ostravská konference, která je plánovaná na sobotu 22. června. Promluví na ní například etický hacker a člen skupiny Ztohoven, softwarový inženýr se zkušenostmi z CERNu či expert na kryptoměny. Diskutovat budou s podobným cílem – upozornit na potenciální rizika narušení soukromí ze strany vlád i soukromých společností či seznámit návštěvníky s nástroji, které jim pomohou si v online světě soukromí uchovat.
„Nechceme nikoho strašit nebo ukazovat prstem na „ty zlé”. Ale je potřeba edukovat o tom, proč je téma online bezpečnosti důležité a jaká rizika se se sdílením na sítích pojí. Divákům tak pomůžeme se v tématu zorientovat, ale taky nastíníme možnosti prevence a ochrany,” říká k akci organizátorka Marcela Kučová. „Máme si opravdu zakrývat online kamery? Je v pořádku mít jeden email pro více rodinných příslušníků? Je bezpečné při placení na internetu ukládat informace o platební kartě? Jsou vládní nařízení o ochraně soukromí efektivní? I na to se bude možné zeptat těch nejpovolanějších,” doplňují za organizační tým Jiří Čechal a Šimon Kozák.
Pozvání na akci přijaly špičky z oboru. Paľo Lupták, CEO společnosti Nethemba, etický hacker, člen skupiny Ztohoven, spoluzakladatel Paralelní Polis a expert na kryptoměny přijede rozšířit povědomí o rizicích sdílení na sítích. Zaměří se obzvláště na širší kontext masového sledování a často kontraproduktivních vládních nařízení o ochraně soukromí. Martin Zeman představí nástroje, které lze dnes využívat pro komunikaci se zárukou zabezpečeného soukromí. Zeman je výzkumník a datový analytik, který v současné době pracuje jako softwarový inženýr ve společnosti Protonmail, kde se snaží vytvářet bezpečnější digitální svět. Jako absolvent oboru částicové a jaderné fyziky se také věnoval práci na experimentech v laboratoři CERN. Své zkušenosti z praxe bude sdílet bezpečnostní expert a bývalý policejní vyšetřovatel Jiří Pudich, který v současnosti vede společnost Premium Systems zajišťující bezpečnost ve firmách a organizacích. Benjamínkem mezi speakery bude Hedvika Pajerová, expertka na sociální sítě působící na volné noze. Příchozím v praktickém vstupu ukáže, jak si nastavit své osobní profily a jak se uvědoměle pohybovat v síti. Přednášky zakončí panelová diskuze, kde bude mít publikum příležitost klást všem hostům dotazy a debatovat s nimi i o kontroverzních a méně známých otázkách bezpečnosti, například o efektivitě vládní legislativy.
Díky podpoře studentské organizace Students for Liberty bude po celou dobu konání konference k dispozici kryptozóna. Tam si příchozí vyzkouší, jak kryptoměny nakupovat a jak s nimi platit, ti znalejší mohou probírat s odborníkem novinky i aktuální otázky v oblasti. „Kryptoměny patří na událost, protože nám pomáhají spravovat naše finance bezpečněji a soukroměji, pokud s nimi umíme správně pracovat”, uzavírá Pavol Fukatsch, zástupce Students for Liberty. Dalším partnerem akce je již zmíněná Nethemba, která vzděláváním nejširší veřejnosti reaguje, dle svých slov, na vzrůstající digitální diktaturu.