Společnost PROFiber Networking, dodavatel špičkových služeb, technologií, měřicí techniky, svářeček a expertního know-how v oblasti telekomunikací, uspořádala již 17. ročník tradičního semináře zaměřeného na optické přístupové sítě, tentokrát s mottem „Rychlé připojení FTTH?!“. Akce se uskutečnila 13. a 14. března 2024 v prostorách Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně a její součástí bylo také Mistrovství světa v mikrotrubičkování. Odborným garantem této exkluzivní akce byl Jan Brouček, který je zakladatelem Akademie vláknové optiky a optických komunikací a v oboru působí od roku 1983.
Celou akci, které se účastnilo 21 partnerů a necelých 280 návštěvníků, uvedl Jan Brouček, ředitel společnosti PROFiber Networking CZ s.r.o., společně s Olgou Hölzlovou, ředitelkou Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně. Úvodem pozdravili účastníky semináře a partnery konference. Poté začal odborný seminář.
Mottem konference bylo „Rychlé připojení FTTH!?“ a vysvětlení tohoto motta přišlo hned v první přednášce od Jana Broučka. Věnoval se v ní otázkám: Rychlost optické přípojky. Kde jsou limity? Jaká je realita? Jak rychle stavíme? Kdo chce stavět rychleji? Rychlost výstavby vs. cena za přípojku. A co cena za aktivaci přípojky? Měření přípojky? Na konci přednášky se Jan Brouček zaměřil také na téma kvality, její ceny a skrytých nákladů na opravy.
„Při tlaku na masovou výstavbu optických sítí FTTH a FTTx narážíme na omezenou kapacitu montážních firem i omezenou odbornost montážních techniků. Toto omezení je možné překonat digitalizací a automatizací činností výstavby, servisu a dokumentace sítě,“ uvedl Jan Brouček.
Dalšími přednášejícími byli Michal Manhart z Broadband Competence Office ČR, Jakub Rejzek z Výboru nezávislého ICT průmyslu, z. s., Libor Tengler z OFA s.r.o., Petr Kabilka z PLP CZECH REPUBLIC (MICOS), Ondřej Vondrouš z katedry telekomunikační techniky ČVUT FEL. Za pořádající společnost PROFiber Networking vystoupili Pavel Kosour, Miloš Padevět, Radek Kocian, David Pehr, Josef Beran, Peter Potrok, Zbyněk Kocur a David Tichý.
Součástí semináře byla také prohlídka Centra Excelence kybernetické bezpečnosti, která je součástí školy.
Na závěr odborného programu semináře byly vyhlášeny výsledky tomboly, do které přispěli svými dary také partneři semináře. Tím skončil první den odborného semináře, který si všichni účastníci, podle odevzdaných dotazníků, velmi pochvalovali.
V první přednášce druhého dne představili pánové Jan Brouček a Juraj Sukop, jednatel společnosti PROFiber Networking, novinky Akademie vláknové optiky a optických komunikací.
Poté následovali další přednášky, na kterých vystoupili: Ivo David ze společnosti CETIN a.s., Yevhen Lystovshchyk, Josef Beran a Peter Potrok ze společnosti PROFiber Networking CZ s.r.o.
Mistrovství světa v mikrotrubičkování
Souběžně se seminářem probíhala doprovodná akce, která nesla tradiční název Mistrovství světa v mikrotrubičkování. Jde o soutěž montážních skupin v instalaci vláken a zafukování do mikrotrubiček. Akce byla pořádána v rámci aktivit Akademie vláknové optiky a optických komunikací. Hlavním partnerem akce byla firma OFA s.r.o., která přispěla odborným know-how i materiálem.
Výsledky tohoto klání jsou následující:
1. místo: ČZU VINAŘI
2. místo: JON VÝSTAVBA
3. Místo: ČZU v Praze
Celkové výsledky a pořadí všech šesti soutěžících skupin jsou ke stažení zde.
Další ročník semináře Sítě FTTx v roce 2025 a Mistrovství světa v mikrotrubičkování se uskuteční 13. a 14. března 2025 na Střední škole informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno.