Přeskočit na obsah

Kongres SLOVLOG 16 odhalil potenciál umělé inteligence v logistice

  • od

Už po šestnácté se konal SLOVLOG, největší kongres zaměřený na logistiku a dodavatelské řetězce na Slovensku. Umělá inteligence již není konceptem neurčité budoucnosti, ale reálným nástrojem s každodenním využitím iv plánování a řízení logistických procesů. Poodhalit potenciál této technologie bylo cílem, který si stanovil letošní prestižní logistický kongres SLOVLOG. O důležitosti a aktuálnosti hlavního tématu 16. ročníku kongresu svědčí i fakt, že počet účastníků, kteří se 23. a 24. listopadu 2023 setkali v prostorách hotelu DoubleTree by Hilton v Bratislavě, byl rekordní. 

ATOZ Group logoNosné téma umělé inteligence mimořádně zaujalo a přilákalo do Bratislavy rekordní počet profesionálů z oblasti logistiky, skladování a developmentu. O tom, že téma bylo silné, svědčí i mimořádně pestrý program. „Myslím si, že kongres SLOVLOG letos opět překonal očekávání. Logističtí profesionálové ukázali, že umělá inteligence je zajímá a jsou odhodláni ji využívat. Je skvělé, že se nám tímto tématem podařilo spojit více než 420 účastníků a nabídnout jim poutavé diskuse i inspirativní příklady z praxe,“ zhodnotila Tatiana Koššová, country manager společnosti ATOZ Group pro Slovensko.

Program kongresu byl letos rozdělen na několik souběžných sekcí, přičemž žádná z nich rozhodně netrpěla nezájmem účastníků. Logistický kongres SLOVLOG tak opět dokázal překročit vlastní stín a stal se jedinečnou příležitostí načerpat neocenitelnou inspiraci i obchodní kontakty.

Robot není strašák

I letošní kongres SLOVLOG se podařilo zorganizovat díky podpoře partnerů. V úvodní části konference proto jednatel společnosti ATOZ Group Jeffrey Osterroth pozval na pódium zástupce zlatých partnerů.

Následně už prostor na pódiu dostal tzv. motivační řečník, popularizátor technologií a odborník na umělou inteligenci Martin Spano. Diskusní díl, který s ním vedla country manažerka společnosti ATOZ na Slovensku Tatiana Koššová, se zaměřil na vzájemné působení a vlivy, které má rychlý rozvoj umělé inteligence na naše společnosti a lidskou identitu. Přestože je pojem umělá inteligence relativně nový a přirozeně v lidech vyvolává obavy a respekt, ve skutečnosti přináší velké množství příležitostí.

I když robot už dávno dokázal porazit velmistra Garryho Kasparova, ani dnes nás nebaví sledovat šachové partie mezi stroji. Stejně tak se vždy raději podíváme na fotbalový zápas mezi Ronaldem a Messim než mezi dvěma roboty. Mnohé úkoly jednou bude AI dělat lépe. Avšak lidský faktor, osobní kontakt a networking neztratí na významu,“ ujistil Martin Spano obecenstvo, které naplnilo konferenční sál.

AI zlepšuje dodavatelský řetězec

Dalším bodem dopolední diskuse, bylo první kongresové svědectví o implementaci nástrojů umělé inteligence, přímo do logistických procesů. Firmou, která se nezdráhá překračovat horizont technologického rozvoje a mezi prvními na trhu aktivně začleňuje inovativní řešení do svých procesů, je globální lídr na trhu výroby počítačů, společnost Lenovo. Slova se proto ujala Ivana Baňáková, logistická manažerka společnosti Lenovo Slovakia pro region EMEA.

Slovlog_23_Lenovo

Společnost Lenovo ročně distribuuje více než 800 tisíc zásilek počítačů, tabletů a mobilních telefonů. K jejich doručení koncovým zákazníkům využívá leteckou, námořní i silniční dopravu. Díky digitalizaci má logistické operační centrum společnosti vždy k dispozici aktuální data na úrovni každé zásilky i přepravní jednotky. „Platforma Project 44 využívá AI a automatizované řízení. Dokáže předvídat zdržení v námořní dopravě a vypočítat předpokládanou dobu dodání zboží do přístavu. Klientům zasílá automatizovaný report včetně aktuální GPS polohy zboží na lodi. Nepřetržité sledování umožňuje proaktivně informovat zákazníka o případné změně dodacího termínu,“ vysvětlila Ivana Baňáková. Lenovo neustále zkoumá nové příležitosti v oblasti logistiky. Od technologie Digital Twin, která poskytuje zrcadlení operací v reálném čase, až po Big Data Warehousing, který jim umožňuje činit rozhodnutí založená na přesných údajích.

Slovlog_23_PD

Člověk versus umělá inteligence

Účastníci velké dopolední panelové diskuse, se na problematiku umělé inteligence podívali z jiného úhlu pohledu. Výzvou bylo rozlousknout otázku, která trápí mnohé – zda ​​AI skutečně nahradí lidskou práci, nebo alespoň zmírní kritický nedostatek pracovní síly na trhu. V diskusním panelu, který moderovala legenda slovenského HR byznysu a bývalá CEO společnosti Profesia Ivana Molnárová, se setkali také Ivana Budinská z Ústavu informatiky Slovenské akademie věd, Veronika Bezáková ze společnosti Alza.sk, Martin Zahradník ze společnosti Dedoles, Péter Vörös a Ivan Pastýř z CTP Slovakia. Aktuálnějším tématem se však ukázalo být to, že vzhledem k narůstající roli AI v logistice je třeba investovat do odborné přípravy pracovníků.

Polední přestávka kongresu SLOVLOG již tradičně patří chutnému obědu a neformálním setkáním. Kromě nich však nabízí možnost cílených rychlých obchodních jednání v rámci sekce BizLOG. Krátká desetiminutová setkání spojují za jedním stolem uživatele logistických služeb s potenciálními poskytovateli řešení. Je to ideální čas navzájem poznat své podnikání, vyměnit si vizitky, představit nabídku a v případě zájmu se dohodnout na příštím setkání.

Silnice jsou plné překážek

Odpolední program byl letos rozdělen na tři samostatné části, přičemž každá z nich nabízela jiný pohled na aktuální výzvy spojené nejen s nástupem nových technologií. První částí byla sekce Doprava a spedice. Jejího úvodního slova se ujal Pavol Piešťanský, předseda sdružení autodopravců ČESMAD Slovakia. V jeho vystoupení bohužel nezbylo mnoho času na dobré zprávy. Prezentoval aktuální hrozby, kterým silniční doprava na Slovensku čelí. Jsou jimi například dopravci z Ukrajiny, kteří působí na hranici zákona a nízkými cenami ohrožují stabilitu trhu. Rezonovala také data o akutním nedostatku řidičů na pracovním trhu, což je dlouhodobý problém s řešením v nedohlednu.

Dávku optimismu naopak do programu vnesli další řečníci. Martin Godora ze společnosti Horti a Viktor Balog ze společnosti Rinkai prezentovali případovou studii nasazení optimalizačního systému pro zvýšení efektivity distribuce. Společnost Horti, která je významným dovozcem a distributorem čerstvého ovoce a zeleniny, zvládla rychlé tempo nárůstu zákazníků i díky digitalizaci plánování a kontroly tras. Přehledné uživatelské rozhraní umožňuje řidičům neomylnou navigaci po ideální trase rozvozu a dispečerům dává kontinuální přehled o poloze a vytíženosti vozidel. Výsledkem je lepší plánování dodavatelského řetězce, větší flexibilita a v neposlední řadě i úspora nákladů.

Svršením sekce Doprava a spedice byla panelová diskuse. Její účastníci, Petra Janšíková ze společnosti C&T, Kamil Ďuračka z PTV Logistics, Josef Holota z Agran Beteiligungs-AG a Tomáš Panenka z Rohlig Suus Logistics, začali debatou o tom, jak trh silniční dopravy ovlivní aktuální změny ve zpoplatnění mýta v Německu a v Rakousku. Shodli se, že vzorec, kterým se do ceny mýtného započítají i vyprodukované emise, výrazně zvedne ceny přeprav, na což trh zatím není připraven. Diskuse následně vedla ke správným postupům při zavádění digitálních nástrojů v dopravě a spedici. Účastníci panelové diskuse nastínili, že AI do plánování přinese nové možnosti, jako je prediktivní údržba, automatizace řízení dopravy či personalizované dopravní služby.

Alternativní program byl určen pro manažery lidských zdrojů z logistiky a dopravy. U kulatého stolu s moderátorem Romanem Molekem ze společnosti Transearch International měli možnost diskutovat o aktuálních tématech na trhu práce io tom, jaké výzvy a příležitosti přináší umělá inteligence a jaké jsou nejlepší příklady a osvědčené postupy jejího využití z praxe.

Pět příkladů skvělých řešení v praxi

Stejně nabitý byl i program souběžné sekce Skladování a development. Ta byla ještě bohatší na osobní zkušenosti se zaváděním nových řešení do praxe. Na pódiu se v patnáctiminutových blocích postupně vystřídalo pět dvojic řečníků, vždy složených ze zástupce poskytovatele i uživatele služby. Jako první prezentovali Ladislav Funtík ze společnosti Pretolog a Peter Kolarovszki z GS1 Slovakia. Jejich prezentace byla zaměřena na využití standardů GS1 v oblasti logistiky a vysledovatelnosti prostřednictvím 2D kódů. Ukázaly, jak efektivně lze 2D kódy označit produkt, skupinové balení nebo samotnou paletu a jaký to má vliv na automatizaci celého procesu.

Začátkem roku 2022 společnost HOPI Holding spustila projekt postupné automatizace v rámci copackingových služeb pomocí kolaborativních robotů s různou kapacitou a dosahem. Výzvy implementace těchto technologií, vliv na stávající procesy a další možnosti využití do budoucna prezentovali Jan Ječmínek z AD FineDine a Martin Košč se společnosti HOPI SK.

Jak může nasazení moderní Li-ion technologie a unikátních produktů řady POWERLiNE s certifikátem Zero Emission či prosazování principu udržitelného růstu a ekologické odpovědnosti ve strategickém partnerství s dodavatelem manipulační techniky přispět k naplnění těchto náročných cílů? To byla otázka, kterou ve třetí případové studii zodpověděli Ivan Kosmon z DHL Supply Chain Slovakia a Pavel Weisenpacher z Jungheinrich. Snížení emisí CO2, dosažené tímto projektem, odpovídá záchraně 15 tisíc stromů ročně.

V roce 2022 implementovala Packeta ve svých distribučních centrech v městské části Praha-Štěrboholy a v obci Rudná u Prahy třídící řešení v podobě automatizovaných, samostatně se pohybujících třídících robotů. Jak v další případové studii ukázaly Ondřej Hronček ze společnosti Packeta a Ivan Moderdovský z Printec Slovakia, v porovnání s předchozím modelem, kde zásilky třídili lidé, roboty dokáží zpracovat až dvojnásobek zásilek za hodinu.

Slovlog_23_2Packeta

Pátou případovou studii přišli prezentovat Miroslav Klena z dm drogerie markt Slovensko a Jakub Randa z Prologis. V roce 2022 Prologis pro dm drogerie markt postavil novou budovu. Při stěhování do nového skladu, který je připraven k implementaci komplexních automatizačních řešení, poskytoval Prologis zákazníkovi plnou součinnost, aby celý proces neovlivnil jeho logistický provoz.

I sekci Skladování a development završila atraktivní panelová diskuse. Budoucnost skladování a developmentu totiž přináší mnoho inovací a trendů, které transformují způsob, jakým se skladovací prostory navrhují, řídí a využívají. Tyto trendy a inovace směřují ke zvýšení efektivity, flexibility, přesnosti a udržitelnosti. O jejich efektivním využití diskutovali Alexandra Gačevičová z BHM Group, Martin Poláček ze společnosti Muziker, Jindřich Kadeřávek z Element Logic a Branislav Jendek ze 108 Agency.

Zlatých hřebíků bylo hned několik

Večerní přednáška potěšila především milovníky čísel a grafů, kterých v odvětví logistiky rozhodně není málo. Makroekonomický analytik Slovenské spořitelny Matej Horňák v poutavém vyprávění vysvětlil, v jaké kondici je aktuálně slovenská ekonomika. Připomněl, že průmysl drží výkon automobilového průmyslu a růst HDP pohání zahraniční poptávku. Nastínil i vyhlídky do budoucna, podle kterých se růst HDP v příštím roce zrychlí, inflace bude nadále klesat a reálné mzdy se vrátí k růstu.

Slovlog_23_2Packeta

Následně se Matej Horňák posunul do pozice moderátora. Na pódium k sobě pozval Gabrielu Nastišinovou ze společnosti BILLA, Patrika Križanského ze Slovenské asociace pro elektromobilitu, Tadeáše Kosa z FM Logistics, Erika Ivanička z Panattoni, Mariána Jančíka z Jungheinrich a Jakuba Pelikána ze společnosti Mountpark. Lídři v pestré sestavě diskutovali o efektivitě, inovacích, budoucnosti dodavatelských řetězců a klíčových otázkách spojených s logistikou v ekonomickém kontextu. Předmětem diskuse byly i strategie a opatření, která mohou firmy přijmout ke snížení logistických nákladů a minimalizaci negativního vlivu na cenovou stabilitu.

Oblíbeným vrcholem kongresového dne je Logistický Business Mixer. Je to vhodné místo k navázání nových obchodních kontaktů či posílení stávajících. Účastníci kongresu si užili pivní degustaci společnosti Plzeňský Prazdroj a skvělou hudbu. Tato ideální kombinace umožnila účastníkům vstřebat všechny získané informace a zbylou energii utratit na tanečním parketu.

Druhý kongresový den již tradičně patřil exkurzím v rámci programu SEELOG, jehož cílem je představit „logistiku v praxi“ a zprostředkovat informace o zajímavých projektech na Slovensku. Tentokrát měli účastníci kongresu možnost navštívit moderní sklad přední sítě drogerií dm. Své brány pootevřeli také prodejce elektroniky NAY a výrobce pneumatik Continental.

Příští SLOVLOG se bude konat 28. a 29. listopadu 2024 v Bratislavě.

Napsat komentář