Přeskočit na obsah

Turbomachines 2018

Turbomachines 2018
25Zář2018
26Zář2018

Konference je pořádána pravidelně od roku 1999. Podtitulem té letošní je heslo “Flexible Fossil Power Plants for the Future Energy Market“, jelikož úzce souvisí s evropskými výzkumnými projekty FlexTurbine a Turboreflex z výzkumného programu Horizon 2020.

Aktuální požadavky na provoz moderních fosilních zdrojů jsou do velké míry ovlivněny rychle vzrůstajícím podílem obnovitelných zdrojů, které jsou ze své podstaty nestabilní. To klade nové požadavky na provoz klasických zdrojů s parní turbínou, které stále zůstávají nezbytným doplňkem obnovitelných zdrojů. Mezi hlavní provozní požadavky patří zejména flexibilita provozu, okamžitá dostupnost výkonu, dlouhodobý bezpečný provoz na částečných a minimálních výkonech při zachování vysoké účinnosti, nebo vysoký počet startů turbíny s krátkými najížděcími časy.

Na konferenci budou své výsledky prezentovat právě členové konsorcia Flexturbine, které sdružuje 21 průmyslových a akademických partnerů ze 7 evropských zemí, včetně světové špičky výrobců parních a plynových turbín (GE, Siemens, Ansaldo, MAN). Flexturbine je tříletý mezinárodní projekt, který se zabývá kolaborativním vývojem komponent parních a plynových turbín, které byly identifikovány jako kritické z hlediska flexibility a spolehlivosti provozu. Doosan Škoda Power je koordinátorem celého projektu.

Šest velkých výrobců parních a plynových turbín (DSPW, GE, Ansaldo, MAN, MHPSE, Siemens), provozovatelů elektráren (Gas Natural) a dalších 15 průmyslových a akademických partnerů z celkem 9 evropských zemí vyvíjí v rámci programu Horizon 2020 technologie pro retrofity fosilních elektráren, které umožní jejich flexibilní provoz a tím jejich použití jako záložní výrobní kapacity pro měnící se evropský energetický systém.

Napsat komentář