Přeskočit na obsah

Jak surfovat a neutopit se? Prozradí ostravská konference (Ne)bezpečí v síti

Konference Nebezpečí v síti

Co všechno se o nás dá na internetu zjistit? Kdo pracuje s našimi daty a proč? A používáme my nebo naše děti sociální sítě bezpečně? Tato i další témata z oblasti soukromí v online světě odkryjí speciální hosté na unikátní diskuzi (Ne)bezpečí v síti. Uskuteční se v červnu v ostravském Impact Hubu.

Společnost prochází proměnou a technologie jsou už nedílnou součástí našich životů. Denně o sobě sdílíme velké množství informací, ale neumíme odhadnout důsledky. Generace 30+, která využívá moderní výdobytky nejzdatněji, překvapivě patří podle mnohých studií mezi nejohroženější. Její znalost digitálního prostředí a zejména jeho (ne)bezpečí není dostatečná. A právě na to reaguje ostravská konference, která je plánovaná na sobotu 22. června. Promluví na ní například etický hacker a člen skupiny Ztohoven, softwarový inženýr se zkušenostmi z CERNu či expert na kryptoměny. Diskutovat budou s podobným cílem – upozornit na potenciální rizika narušení soukromí ze strany vlád i soukromých společností či seznámit návštěvníky s nástroji, které jim pomohou si v online světě soukromí uchovat.

„Nechceme nikoho strašit nebo ukazovat prstem na „ty zlé”. Ale je potřeba edukovat o tom, proč je téma online bezpečnosti důležité a jaká rizika se se sdílením na sítích pojí. Divákům tak pomůžeme se v tématu zorientovat, ale taky nastíníme možnosti prevence a ochrany,” říká k akci organizátorka Marcela Kučová. „Máme si opravdu zakrývat online kamery? Je v pořádku mít jeden email pro více rodinných příslušníků? Je bezpečné při placení na internetu ukládat informace o platební kartě? Jsou vládní nařízení o ochraně soukromí efektivní? I na to se bude možné zeptat těch nejpovolanějších,” doplňují za organizační tým Jiří Čechal a Šimon Kozák.

Pozvání na akci přijaly špičky z oboru. Paľo Lupták, CEO společnosti Nethemba, etický hacker, člen skupiny Ztohoven, spoluzakladatel Paralelní Polis a expert na kryptoměny přijede rozšířit povědomí o rizicích sdílení na sítích. Zaměří se obzvláště na širší kontext masového sledování a často kontraproduktivních vládních nařízení o ochraně soukromí. Martin Zeman představí nástroje, které lze dnes využívat pro komunikaci se zárukou zabezpečeného soukromí. Zeman je výzkumník a datový analytik, který v současné době pracuje jako softwarový inženýr ve společnosti Protonmail, kde se snaží vytvářet bezpečnější digitální svět. Jako absolvent oboru částicové a jaderné fyziky se také věnoval práci na experimentech v laboratoři CERN. Své zkušenosti z praxe bude sdílet bezpečnostní expert a bývalý policejní vyšetřovatel Jiří Pudich, který v současnosti vede společnost Premium Systems zajišťující bezpečnost ve firmách a organizacích. Benjamínkem mezi speakery bude Hedvika Pajerová, expertka na sociální sítě působící na volné noze. Příchozím v praktickém vstupu ukáže, jak si nastavit své osobní profily a jak se uvědoměle pohybovat v síti. Přednášky zakončí panelová diskuze, kde bude mít publikum příležitost klást všem hostům dotazy a debatovat s nimi i o kontroverzních a méně známých otázkách bezpečnosti, například o efektivitě vládní legislativy.

Díky podpoře studentské organizace Students for Liberty bude po celou dobu konání konference k dispozici kryptozóna. Tam si příchozí vyzkouší, jak kryptoměny nakupovat a jak s nimi platit, ti znalejší mohou probírat s odborníkem novinky i aktuální otázky v oblasti. „Kryptoměny patří na událost, protože nám pomáhají spravovat naše finance bezpečněji a soukroměji, pokud s nimi umíme správně pracovat”, uzavírá Pavol Fukatsch, zástupce Students for Liberty. Dalším partnerem akce je již zmíněná Nethemba, která vzděláváním nejširší veřejnosti reaguje, dle svých slov, na vzrůstající digitální diktaturu.

Napsat komentář