Největší středoevropská konference žen se odehraje ve dnech 29. a 30. 3. 2019 v Clarion Congress Hotel Prague. Pořadatelem této akce je Business & Professional Woman CR.
Equal Pay Day značí Den rovnosti platů, je to symbolický den věnovaný zvyšování povědomí o rozdílech v odměňování žen a mužů. V České republice na to již deset let upozorňuje Business & Professional Women CR pomocí dvoudenní události přinášející trendy a inspiraci mimořádných hostů, včetně zahraničních.
Tradiční témata jsou předkládána v netradičním světle, odborně, ale přesto srozumitelně. Páteční konference s tématem Firemní kultura v čase změn hodnot je následována sobotním Mentoring day u kulatých stolů.
Společnost se na muže a ženy nedělí, společnost se z nich skládá, proto pořadatelky zvou všechny zájemkyně:
- Pojďme poskládat firemní kulturu respektující ty, kteří nezapadají do typického profilu nastaveného v minulosti a jak zacházet spravedlivě (nikoli nutně stejně) se všemi talenty.
- Pojďme sdílet zkušenosti pomocí mentoringu pro posílení sebevědomí a sebedůvěry.
- Spojte se s nejreprezentativnější networkingovou akcí v ČR, buďte tou změnou.
Ženy hrají zásadní úlohu v evropské zaměstnanosti a hospodářském růstu, jejich dovednosti a talent jsou pro ekonomický a hospodářský rozvoj nezbytné. To se ale bohužel neodráží v jejich odměňování, ani na trhu práce. Podhodnocování práce žen a nedostatečné využívání jejich dovedností, znamená ztrátu jednoho ze zdrojů pro ekonomiku a společnost. Odstranění rozdílů v odměňování tedy nepřináší prospěch pouze zaměstnancům, ale i zaměstnavatelům a v konečném důsledku celé společnosti.
Equal Pay = rovnost odměňování
Příčiny nerovnosti platů mezi muži a ženami:
- Ženská práce je dlouhodobě podhodnocovaná a ženy častěji pracují v hůře placených profesích,
- netransparentní odměňování,
- nedostatečné možnosti slaďování práce a rodiny,
- stereotypní volby povolání u žen i mužů v mladém věku,
- také výkon neplacené práce v domácnosti a péče o děti ženám často brání více participovat v placené práci a snižuje jejich mzdy.
Co pro to lze udělat?
Česká republika má druhý nejvyšší Gender Pay Gap (GPG=rozdíl v platech mužů a žen) v EU – celých 20,7 % oproti unijnímu průměru 16 %. Druhá pozice od konce z České republiky dělá celkem zaostalou zemi.
Rozdíl se výrazně mění s věkem. Nejvyšší je mezi 35–49 lety, kdy atakuje 30 % hranici i přesto, že je v této věkové kategorii více vysokoškolaček (36 %) než vysokoškoláků (25 %). V tu dobu na ženy nejvíce dopadá péče o děti.
Vůbec nejvyšší GPG, neuvěřitelných 50 %, je ve finančním sektoru. Rozdíl představuje až 33 432 Kč měsíčně, tj. přes 400 000 Kč ročně.
V praxi to znamená, že ženy v Evropě pracují zhruba o tři měsíce déle než muži, aby dosáhly stejného ekonomického výsledku.
Důsledky rozdílnosti platů:
- GPG negativně ovlivňuje fungování celé společnosti (má vliv na veřejné finance),
- snižuje životní úroveň celých rodin včetně dětí (žena méně přispívá do rodinného rozpočtu),
- zvyšuje riziko chudoby u žen a má negativní dopad na nízkou úroveň jejich důchodů = tzv. feminizace chudoby.
Proto veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR z.s. každoročně na jaře (v době, kdy ženy dosáhnout stejných výsledků jako muži ke konci roku) organizuje dvoudenní akci, která má na tento stagnující rozdíl v platech upozorňovat.
Během kampaně, která celou akci doprovází, apeluje na ženy a informované muže a pomocí médií a partnerů se snaží hledat způsob, jak nerovnost platů odstranit.
Proč je akce jedinečná?
Mezinárodním symbolem akce je červená taška, kabelka nebo peněženka, která poukazuje na rozdíly v příjmech. Červená barva znamená v účetnictví ztrátu. Připomíná tak častý negativní ekonomický vliv pro ženy.
Equal Pay Day v České republice
- v ČR od roku 2010,
- akci tvoří společně vystupující, mentorky i dobrovolnice do toho dávají kus sebe a svůj volný čas,
- apelují přímo na ženy – každá pomůže změnou svého přístupu,
- akce je budována z vlastních zdrojů a za podpory partnerů a jednotlivců,
- organizátorky jako jedny z prvních přivedly toto téma do České republiky, nepodléhají žádným trendům.
Cílem je:
- aby ženy lépe rozuměly financím a přisoudily jim správnou hodnotu,
- aby uměly využívat svá práva a připravené zákony,
- aby si ženy více věřily,
- aby věděly, že v tom nejsou samy a je správné požádat o pomoc.
Cílem akce je informovat veřejnost o stávající situaci, vyvolat odbornou diskuzi nad příčinami vysoké platové nerovnosti a hledat nástroje pro jeho postupné odstranění.