Přeskočit na obsah

Budoucnost elektromobility v Praze

E-SALON 2019

Jedním z hlavních témat na veletrhu e-SALON, který minulí týden proběhl v pražských Letňanech, byla budoucnost elektromobility v Praze. Společnost Operátor ICT zde prezentovala projekty, na kterých spolupracuje s dalšími městskými firmami, přičemž na stánku se lidé mohli seznámit s tím, jak fungují nabíjecí stanice a jaké jsou možnosti jejich zasíťování v Praze. K vidění byly nejnovější modely elektrických aut, nabíjecí stanice, energeticky úsporná řešení pro města a mnoho dalších novinek ze světa elektromobility a smart city.

„Vize je taková, že Praha by chtěla podpořit koncept nabíjení ve veřejném prostranství a zvažuje koncepci využití infastruktury pro veřejné osvětlené ve prospěch nabíjení. Je to v tuto chvíli ve zvažování jednotlivých možností, jak by to techniky bylo řešitelné,“ uvedl Jaromír Konečný, projektový manažer společnosti Operátor ICT.

Podpora elektromobility je jedním z pilířů koncepce Smart Prague 2030, jejímž cílem je učinit dopravu v Praze čistou, sdílenou, inteligentní a samořídící. V současné době je v Praze registrováno zhruba tisíc elektromobilů a podle predikcí bude jejich počet v příštích letech strmě narůstat. Návštěvníci e-SALONU se mohli seznámit s novými elektrickými modely automobilů od předních světových výrobců a také se dozvědět o novinkách ze světa letectví.

Operátor ICT prezentoval také spolupráci s dalšími městskými firmami, jako jsou Technologie hl. m. Prahy a Pražské služby, které v rámci plnění klimatického závazku používají v ulicích dobíjecí elektrovozidla. Tím se Praha zavázala ke snížení emisí CO2 do roku 2030 až o 45 %.

„Operátor ICT v rámci naplňování koncepce Smart Prague 2030 poskytuje ostatním městským společnostem poradenskou službu, co se týká návrhů jednotlivých způsobů toho, jak integrovat tyto projekty na alternativní paliva. Tady je na výstavišti k vidění vůz Pražských služeb, který slouží k čištění ulic. Zde Pražské služby nasazují v rámci cyklu obnovy vozového parku vozy, které jsou plně na elektrický pohon,“ řekl Jaromír Konečný.

Návštěvníci se také mohli seznámit s novou platformou Golemio. Ta sbírá a poskytuje potřebná data a usnadňuje tak práci magistrátu a městským částem. Operátor ICT pak prezentoval také novinky týkající se PID Lítačky.

Zdroj: PRAHATV

Napsat komentář