Přeskočit na obsah

Český průmysl trpí nedostatkem pracovních sil, firmy hledají v cizině, na školách i na veletrzích

prumyslove veletrhy

Českým průmyslově orientovaným firmám chybí podle Svazu průmyslu a dopravy ČR až 240 tisíc lidí. Největší personální „hlad“ je po specialistech ve strojírenství, elektrotechnice a IT. Nedostatek potřebné pracovní síly brzdí rozvoj tuzemských průmyslových výrobců a v konečném důsledku tak ohrožuje jejich konkurenceschopnost na zahraničních trzích.

Nové pracovníky proto firmy hledají i v cizině a samozřejmě na specializovaných veletrzích pracovních příležitostí. Právě na nabídku pozic v průmyslových oborech se zaměří nová akce s názvem For Jobs, která bude součástí průmyslového veletrhu For Industry a proběhne v PVA Expo Praha v Letňanech ve dnech 15.–16. 5. 2018.

„Ze strany průmyslových firem slyšíme, že jim chybí specialisté v oboru strojírenství, elektrotechniky a elektroniky, nejžádanější jsou konstruktéři, technologové a výrobní inženýři. Poptávka ale roste i po specialistech technického nákupu, a chybí také velké množství CNC operátorů, nástrojařů, i skladníků s průkazem na obsluhu vysokozdvižného vozíku. Chybí IT specialisté, kteří umí pracovat s novými technologiemi, zvyšuje se nedostatek vývojářů, a to od vývoje průmyslových aplikací, pokročilých systémů řízení v automobilech, mobilních a webových aplikací až po umělou inteligenci a strojové učení,“ shrnuje situaci na trhu Jitka Hejduková ze Svazu průmyslu a dopravy ČR. Potvrzuje to také Pavel Puff z energetické společnosti ČEZ: „Stále pociťujeme nedostatek vhodných kandidátů především na pozice technického charakteru, ať už manuální nebo odborné povahy.“

Průmysl a pracovních pozice v něm čeká v budoucnu restrukturalizace a to v souvislosti s očekávanou čtvrtou průmyslovou revolucí a stárnutím populace. Podle studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD (Employment Outlook 2016) má být v ČR do 20 let ohroženo 10 % pracovních míst a u 35 % pracovních míst dojít k podstatným změnám ve vykonávaných činnostech, tj. bude ohroženo cca 408 tisíc pracovních míst a u 1,4 milionu pracovních míst dojde k podstatným změnám.

Firmy musejí být aktivnější, hledat na školách i na veletrzích

Řešením nepříznivé situace je i zaměstnávání lidí ze zahraničí. „To může podnikům významně pomoci, ale jen jako krátkodobé opatření k vyřešení současné kritické situace na trhu práce. Jako garant se podílíme na náboru zahraničních pracovníků z Ukrajiny k obsazení pracovních míst pro vysoce kvalifikované zaměstnance a specialisty v Projektu Ukrajina a pro středně kvalifikované pracovníky a s nižší kvalifikací, tzv. Režim Ukrajina. Zájem je zejména o pracovníky do výroby, řidiče, svářeče, zedníky,“ doplňuje Hejduková. Nedostatek vhodných kandidátů na trhu práce pak vyvíjí tlak na zaměstnavatele, aby byli aktivnější a sami oslovovali, např. i pasivní kandidáty, kteří v současnosti práci ještě nehledají.

Řada firem proto spolupracuje s vysokými, popř. i středními školami, motivuje studenty různými talentovými soutěžemi, nabízí jim odborné stáže, zadává diplomové práce apod.

Další cestu otevírají veletrhy pracovních příležitostí, které mají za cíl zprostředkovat setkání absolventů technických škol a mladých odborníků s jejich potenciálními zaměstnavateli ze stejně orientovaných oborů podnikání. Cíleně na oblast průmyslu se zaměří nová akce FOR JOBS, která proběhne v rámci veletrhu FOR INDUSTRY v Praze. „Od našich vystavovatelů jsme každoročně stále hlasitěji slýchali, že by kromě potenciálních zákazníků potřebovali cíleně oslovit také případné zaměstnance prakticky na všechny pozice. Naší logickou odpovědí a snahou napomoci ke zlepšení této situace bylo vytvoření nové akce zaměřené na pracovní příležitosti v průmyslu, která firmám umožní díky vysoké návštěvnosti přímo oslovit široké spektrum lidí. Na veletrhu For Industry očekáváme také velkou účast a zájem ze strany škol,“ vysvětluje Vanda Petrov, ředitelka obchodního týmu průmyslových veletrhů, pořádaných společností ABF.

Anketa mezi průmyslovými společnostmi, odpovídali: Pavel Puff (ČEZ) a Stanislav Stránský (ELMEP).

Český průmysl se potýká s nedostatkem pracovníků. Kolik lidí aktuálně potřebujete?

ČEZ: Od počátku letošního roku nabízíme denně na našich kariérních stránkách www.kdejinde.cz přes 100 pozic, na které hledáme vhodné kandidáty. Pokud bychom se měli podívat zpátky, tak rok 2017 byl z pohledu nástupů nových zaměstnanců rekordní, jejich počet překročil hodnotu 1600.

Jaké pozice chybějí vaší společnosti nejvíce (odborné manažerské i nižší manuální)?

ČEZ: Zde sehrává velkou roli četnost pozicí, navíc doplněná o lokalitní hledisko. Ale při určitém zobecnění, stále pociťujeme nedostatek vhodných kandidátů především na pozice technického charakteru, ať už manuální nebo odborné povahy.

ELMEP: Projektant měření a regulace/elektro (technik), mechanik elektro, mechanik měření a regulace.

V čem vidíte největší problém, proč se nedaří je sehnat?

ČEZ: Při současném fungování ekonomiky je odpověď poměrně jednoduchá, poptávka značně přesahuje nabídku.

Co děláte pro zvýšení atraktivity a nalákání potenciálních zaměstnanců?

ČEZ: Snažíme se přesvědčit všechny, a tím myslíme jak lidi zaměstnané, tak také studenty na školách, že práce pro Skupinu ČEZ je prostě ta nejlepší.

ELMEP: Spolupráce se středními školami a učilišti.

1 komentář na “Český průmysl trpí nedostatkem pracovních sil, firmy hledají v cizině, na školách i na veletrzích”

  1. Pingback: For Industry předvedl technologické novinky napříč průmyslovými obory | B2B NETWORK NEWS

Napsat komentář