Přeskočit na obsah

Konference: JavaDays 2018. Jaká byla?

Gopas JavaDays 2018

Na 400 nadšených účastníků konference přivítal na úvod Jan Dvořák, výkonný ředitel z pořádající Počítačové školy Gopas, aby poté představil publiku většinu přednášejících. Ti se pak vrhli střemhlav do dvoudenního přednáškového maratonu.

A proč je o Javu tak velký zájem? To proto, jak padlo na úvod, že – i když je doplňována řadou modernějších nástrojů –, její pozice je v současné době stále neotřesitelná a kraluje vývoji podnikových a mobilních aplikací. Navíc aktuálně podle Tiobe Indexu patří k nejoblíbenějším programovacím jazykům vůbec.

GOPASJavaDays 2018 přinesly návštěvníkům 18 specializovaných přednášek, podaných odborníky a školiteli Gopasu z patra a z nadhledu, většinou v uvolněném stylu. Nikdo se tedy nemusel obávat čistě strohé technické řeči, ale dozvěděl se spoustu novinek a příkladů z reálného nasazení tohoto jazyka v praxi. Bylo to dáno skvělým výběrem řečníků, kteří mají dané téma vždy v krvi, a tak mohou reagovat i na hlášky z publika. Příchozí, kteří vykoupili všechny místa na konferenci dlouho dopředu, pak mohli vidět ve dvou přednáškových sálech například Kamila Ševečka, Jiřího Pinkase nebo Petra Ferschmanna. Oba sály byly tematicky rozděleny a pokud se už někdo do přednáškového sálu nevešel, mohl navštívit sál „záložní“, kam byly přednášky přenášeny.

Mohutné nadšení si diváci odnesli například z přednášek Moderní Java aplikace v cloudu, Jak psát dlouhodobě udržovatelnou aplikaci a Bitcoin – základy kryptoměny. Tedy z oblastí, o které byl z jejich strany největší zájem. Tím však nelze říci, že o zbytek přednášek například na téma mikroslužeb, jazyka Kotlin, Java 9, ale také Spring Boot, Single page aplikace, Firebird a další zájem nebyl. Právě naopak. Gopasu se opět podařilo uvařit zajímavý kotel s mnoha poutavými tématy, jež příchozím určitě přinesly spoustu pozoruhodných impulsů pro jejich práci.

„Když jsme se před třemi lety rozhodli uspořádat konferenci úzce zaměřenou na Java platformu, byl to tak trochu krok do neznáma. Ukázalo se ale, že jsme nejen vyšli vstříc požadavkům IT odborníků, s nimiž se po celý rok setkáváme na našich kurzech a odborných seminářích, ale také vystihli trend ‚znovuoživení‘ Javy,“ říká Jan Dvořák, výkonný ředitel Počítačové školy Gopas, která JavaDays organizuje. „Naše konference už si vydobyla své pevné místo v kalendáři IT odborníků, protože konference JavaDays byla v předstihu zaplněná na plnou kapacitu.“

Počítačové škole Gopas se daří pořádat konference, kde zájem návštěvníků mnohonásobně převyšuje kapacitu sálů. Kromě právě proběhlé konference JavaDays to jsou například konference o etickém hackingu HackerFest nebo konference TechEd – DevCon, zaměřená na řešení Microsoftu. Tato akce byla rozdělena na dvě části, a tak pro zájemce z Brna a blízkého okolí je tu nyní i G2B TechEd, který si tematicky všímá i etického hackingu a ochrany dat. Samozřejmě těmito jmenovanými největšími a nejžádanějšími akcemi aktivity Gopasu nekončí. Kromě nich se Počítačová škola zaměřuje i na další ožehavá a zajímavá témata, která slouží pro rozšíření obzorů návštěvníků těchto akcí a setkávání se s lidmi, kteří řeší stejnou nebo podobnou problematiku – konference se tak stávají i diskuzními fóry, kde lze načerpat nové informace a impulsy pro další práci.

JavaDays se povedly. Opět. Obrovský zájem návštěvníků, kteří vždy naplnili sály do posledního místečka, svědčí o tom, že Gopas se umí trefit do černého, v případě Javy tedy spíše do červeného…

Milan Loucký

Napsat komentář