Přeskočit na obsah

Mobiláři vs. televizáci: konference DIGIMEDIA 2023 slibuje velkou debatu o kmitočtech

  • od
Logo DIGIMEDIA 2023

Uhájí si provozovatelé televizního vysílání svoji část kmitočtového spektra, nebo ho po roce 2030 ovládnou mobilní operátoři?

Velkou debatu o využití části kmitočtového spektra, které je nyní vyčleněno pro pozemní šíření televizního signálu, slibuje odborná konference DIGIMEDIA 2023, jejíž 18. ročník se uskuteční ve středu 14. června 2023 v Kongresovém sálu České televize v Praze na Kavčích horách. O kmitočty v dolní části UHF spektra, konkrétně v pásmech 500 a 600 MHz, projevují zájem mobilní operátoři. Proti se staví provozovatelé sítí pro terestrickou digitální televizi, ale také uživatelé bezdrátových technologií. V diskusi na konferenci DIGIMEDIA 2023 se potkají oba tyto tábory.

ITU_WRC_23Budeme moci nadále sledovat televizi zadarmo?

„Letošní rok je přelomový z hlediska další budoucnosti volně šířeného terestrického televizního vysílání. Letos na podzim se v Dubaji uskuteční Světová radiokomunikační konference WRC-23, kde se bude diskutovat otázka využití kmitočtového pásma 600 MHz po roce 2030. Zjednodušeně řečeno to bude diskuse o tom, zda po roce 2030 zůstane možnost přijímat televizní vysílání na klasickou anténu zdarma nebo ne,“ říká Pavel Brabec, prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace (AČRA-MK). Pokud by došlo k dalšímu omezení televizního spektra, minimálně komerční programy by už nebylo možné přijímat zdarma.

Českou republiku bude na Světové radiokomunikační konferenci WRC-23 zastupovat delegace složená ze zástupců ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Představitelé obou institucí vystoupí i na konferenci DIGIMEDIA 2023, konkrétně pak vrchní ředitel sekce MPO pro digitalizaci a inovace Petr Očko a předseda Rady ČTÚ Marek Ebert. Společně s nimi budou diskutovat i zástupci operátorů pozemních televizních sítí, konkrétně pak generální ředitel Českých Radiokomunikací Miloš Mastník a spolumajitelka společnosti Digital Brodcasting Nikola Chrenčíková Pařízková.

K tématu se vyjádří všichni hlavní TV hráči

Provozovatele televizního vysílání budou v debatě o budoucnosti terestrického vysílání reprezentovat generální ředitel České televize Petr Dvořák, generální ředitel TV Nova Daniel Grunt, generální ředitel FTV Prima Marek Singer a generální ředitel skupiny Óčko Štěpán Wolde. Za mobilní operátory promluví Jiří Grund, prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí, která sdružuje mobilní operátory O2 Czech Republic, T-Mobile Czech Republic a Vodafone Czech Republic. Pohled provozovatelů menších tematických televizních stanic zprostředkuje Michaela Suráková, Managing Director společnosti Atmedia Czech.

Konference DIGIMEDIA 2023 se koná pod záštitou ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva kultury, Českého telekomunikačního úřadu a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Generálním partnerem akce je Česká televize, která tradičně poskytuje prostor pro konání akce a bude celou konferenci přenášet živě na iVysílání.cz, kde bude také k dispozici kompletní záznam akce. Mezi partnery konference jsou také společnosti Atmedia Czech, Samsung Electronics Czech and Slovak, Digital Broadcasting, České Radiokomunikace, MPO, Český rozhlas, ATO, APMS, či Media One.

Mediálními partnery konference jsou týdeník Marketing a Media, servery MediaGuru.cz, Televizníweb.cz a tituly společnosti AVERIA – ICT Network News, B2B Network News.

Podrobný program konference DIGIMEDIA 2023 a registrační formuláře pro účastníky naleznete zde

Napsat komentář